Inlägg från: Gott svart kaffe |Visa alla inlägg
  • Gott svart kaffe

    Fler med gammalt badrum?

    Vi är eventuellt på gång att köpa ett hus från 50-talet. Det vi tänker börja med att byta ut är upvärmingen samt att troligtvis installera ett ftx-system p.g.a. något förhöjd radonhalt. Detta är något som vi gör på en gång men eftersom vi helst inte vill låna till mer pengar sen så tänker vi vänta med annat tills vi kan finansiera det, bl.a. badrummen.
    Två badrum finns i huset, båda i original från 50-talet. Det som är utbytt är handfat och toastol, i alla fall i det ena. Resten är original med inkaklat badkar, kakel upp till halva väggen och sedan (gammal) våtrumstapet i det ena och någon färg på väggen i det andra.

    Nu till frågan: Hur ska vi in i det längsta undvika vattenskador? Tätskiktet är ju ett bekymmer och de gamla som bor där nu lär ju inte belasta väggar så mycket. Iom att det är badkar så belastas ju inte golvet så mycket men ska man liksom sitta ner och duscha. Är det inte så allvarligt med mindre vattenskador om vi ändå ska byta ut det snart? Golvbrunn av gjutjärn kan tilläggas. Bjälklag och väggar av betong vilket är ett plus kanske med tanke på ev. vattenskador. När vi väl renoverar badrummen så byter vi avloppsstammar också såklart. 

    Fler med erfarenhet? Kanske ska man inte bekymra sig? Vi hoppas att det klarar sig två-tre år så vi hinner spara ihop lite pengar.   

      

  • Svar på tråden Fler med gammalt badrum?
  • Gott svart kaffe

    Tack för svaren!

    Det där med duschdraperiet lät ju bra men jag undrar hur allvarligt det är med lite fukt när hela huset är i betong? Känns ju som att det skulle vara värre med trä i väggar och bjälklag.

    Vi har också ett fönster ovanför badkaret i ena badrummet. Badkar i båda badrummen dessutom -lyxigt om det inte vore så att de snart är 60 år gamla..

    kolla rnt lite på nätet och t.ex. i USA verkar de inte ha samma oro för fuktskador. De behåller gamla badrum om de är fina men vi kanske duschar ovanligt mycket i Sverige?         

  • Gott svart kaffe

    Kan ju tillägga att jag också har lite fobi för gamla gjutjärnsrör och gjutjärnsbrunnar, speciellt om brunnarna sitter i ett inkaklat badkar bakom ett galler. Vem vet vad som döljer sig därinne?

    Vi bor i gammalt hus nu men där renoverade vi badrummet så fort vi flyttade in. Nu är vi mer medvetna om att vi inte vill ha för höga lån så nu vill vi ta det i mer sansad takt.  

  • Gott svart kaffe

    Tack för alla svar!

    Jag vill helst ha våtrumsmatta men jag får nog kompromissa med mannen som vill ha kakel i alla fall på väggarna i ett av badrummen.   

    Tror nog att vi river ut allt själva, det lär spara en massa pengar. Har ni rivit ut själva och några tips i så fall?
    Sedan anlitar vi nog en rörmokare eftersom vi också behöver byta hela avloppsstammen. Den är ingen vacker syn dår den står i källaren.. Efter rörmokaren tar vi dit någon som fixar med matta osv. Vet ej om vi sätter upp allt själva men kanske, det sparar ju pengar.

    Vad tror ni om detta upplägg? Eftersom vi har två badrum kan vi ju köra ett i taget i vår egen takt och kanske spara ihop till de olika momenten? Båda är ju lika "dåliga" om man säger så men man får ju hålla tummarna får att det inte blir någon akut rörläcka under tiden..

        

Svar på tråden Fler med gammalt badrum?