Inlägg från: gorek86 |Visa alla inlägg
  • gorek86

    Karlstad-soffa från IKEA

    Hej jag har en karlstad soffa och är jättenöjd, väldigt bekväm att sitta i och snygg. Har sivik grå nu och
    jag kan nog säga att jag tycker att den färgen är bra, förutom vi som har vita katter Flört

    Har vit klädsel också och babyblå Glad

  • gorek86
    heddas skrev 2012-08-29 21:33:36 följande:
    Ha ha, ja kan tänka mig att vita katter och mörk soffa inte alltid är så bra kombo. :) Men kul att du gillar! Tycker också de är snygga, och framförallt förmånliga, soffor.

    Har haft en klippan i svart förut, och där fastnade det alltid en massa fläckar, damm och så vidare. Så undrar bara om Siviks mörkgråa tyg är likadant.
    Nej jag tycker att den håller sig bra, och blir det nån fläck nån gång så är den ju väldigt smidigt att ta av klädseln på och tvätta i 60 grader Glad
  • gorek86

    Ja kivik är ju också fin och bekväm men jag tror att den är lägre har jag för mig,så klädseln blir ofta väldigt lortig nertill emot golvet Glad

  • gorek86
    Pirum skrev 2012-08-29 22:59:51 följande:
    Ni som har Svik mörkgrå som tyg, har ni tvättat det någon gång? Hur håller det färgen? Jag tycker tyget påminner om ett mörkt jeanstyg och sånt slits ju färgmässigt.

    Vi funderar på Karlstad fast hörnsoffa i Isunda grå. Hade det funnits ett maskintvättbart snyggt tyg, exvisl guldig olivgrön eller klarrröd eller orangeröd eller petrol eller brun faktiskt så hade vi satsat på det för vi kommer få kemtvätta ett par gånger.  
    Nej jag har aldrig tvättat den klädseln så tyvärr vet jag inte?? Glad
Svar på tråden Karlstad-soffa från IKEA