• Vinxen

    Skabb????

    Svar JA! Skabb smittas otroligt lätt! Om ni sovit i en säng som är skabbsmittad är det garanterat det ni fått. Har en i familjen skabb skall ALLA som vart i nära kontakt behandlas. Dvs hela familjen. Ni ska behandla er och även din mamma och bror igen om ni nu har det. Så att alla djur säkert dör. Tvätta allt ni vart i kontakt med i 60grader. Vädra sängkläder i 24 timmar utan att sova i sängen helst om det går. Annars byt sängkläder när ni snärjt er och byt igen på morgonen. När vi fick skabb fick vi rådet att först smörja oss med Tenutex (rikligt över HELA kroppen utom könet) mellan fingrar och tår. Vänta 24 timmar. Smörja IGEN UTAN ATT DUSCHA! Vänta 24 timmar å sedan duscha och då är behandlingen avslutad. Vi fick tillbaka skabben 2 gånger eftersom biomamman inte tyckte dom behövde behandla sig eftersom ingen hade legat i sonens säng men det smittas ändå. Utslagen man får är inte djur, utan en allergisk reaktion man får av djuren. Djuren i sig finns endast på händerna. Lycka till!

  • Vinxen

    Jag va oxå gravid när vi fick det och jag fick smörja med den vanliga Tenutex. Inga problem för min del. Även om din sambo inte kar prickar eller kli är han garanterat smittad. Han måste behandlas. Det kan va en prick här och där oxå. Endel får inga prickar alls.

  • Vinxen

    Du kan köpa Tenutex receptfritt. Gör behandlingen å se om det hjälper. En tub per person. Kliet kan va kvar flera veckor efteråt. Smörja sig med bodylotion är viktigt. Ni behöver inte gå till hud. På oss hittade dom djur på vårdcentralen. Skrapar lite mellan fingrarna med en nål å kollar i mikroskop bara

Svar på tråden Skabb????