Inlägg från: stickkontakt |Visa alla inlägg
  • stickkontakt

    Hjälp mig få in mer färg i min klädstil!

    Jag håller på försöka förrändra mig lite (eller mycket). Min klädstil för närvarnade är jeans, svart linne och en munktröja och gympaskor. Nu vill jag ha förrändring. Jag vill klä mig snyggt och prydligt men inte för tantigt. De svarta linnena ska bort och jag vill ha färg. Munktröjorna ska förpassas dit de hör hemma, till träningsplagg.

    Men vad ska jag ha på mig då? Jag är totalt blind för vad som passar till vad och jag har ingen att rådfråga, alla mina vänner är lika dåliga som jag på sånt. Efter några smakrådstrådar här på FL har jag bestämt mig för att köpa dessa skor. Men vad ska jag ha mer än det då?

    Jag är 168 cm lång och normalviktig men inte helt nöjd med min kropp. Magen är inte riktigt platt och rumpan har sett bättre tider så det är inte något jag vill visa upp. Jag är ganska bredaxlad, små bröst (75A), har en midja och ganska breda höfter och stora lår. Vad passar på den kroppsformen?

    Länka gärna till snygga kläder och kombinationer eller bra bloggar. Modebloggar av spinkiga 18-åringar är inte rätt för mig  

  • Svar på tråden Hjälp mig få in mer färg i min klädstil!
  • stickkontakt
    Mitjka skrev 2012-09-17 10:56:02 följande:
    Kunde inte skrivit det bättre själv..
    Även jag går runt i jeans, linne och munktröja och jumpaskor.. Men vill ha en förändring till att se mer pryd och kvinnlig ut. Nu är jag dessutom gravid så jeansen kan jag ej ha på mig. Och att gå runt i mjukisar och leggings hela dagarna känns sådär..
    Har tyvärr inga bra tips..

    Länken du dela går inte att se..
    Går det inte att klicka på ordet "dessa"? För mig går det. Lägger in en bild här då:


    Jag fick barn för drygt ett år sedan och om jag inte klädde mig snyggt innan har det blivit värre nu. Precis som du så vill jag se lite mer kvinnlig ut.

     
  • stickkontakt
    Clotilda skrev 2012-09-17 11:16:21 följande:

    nelly.com/se/kläder-för-kvinnor/kläder/klänni.../


    Kanske blev en bättre länk där.


     


    Vad har du för stilförebilder? Typ kända människor som du tycker klär sig snyggt? Ett tips är också att kolla in modekanaler på YouTube.


    Länken funkar inte men jag tror jag hittade den. Är det en gul för 249 kr? 

    Jag vet inte riktigt vad jag gillar. Det är bara helt nyligen jag börjat fundera på kläder alls. Jag gillar när det ser ganska prydligt ut tror jag, inget frö utstickande. Klänning vet jag inte om jag vågar ha. Jag kanske kommer dit också en dag men än så länge vågar jag knappt gå ut utan mitt svarta linne

    Om man till en början tänker sig att jag har jeans. Vilken jeansmodell passar till breda höfter, en inte särskillt platt rumpa och stora lår? Och vilka färger kan man ha till jeans? 
  • stickkontakt
    Flisan79 skrev 2012-09-17 11:22:28 följande:
    Jag tycker du ska börja med en bra bas om du ska byta ut garderoben. Tex ett par bra sittande jeans. Det är viktigare att de sitter bra på din kropp än att de är senaste trenden. På din beskrivning låter det som att du tex bör undvika stuprör och köra med bootcut för att väga upp låren.

    En omlottkofta skulle både markera din midja och framhäva din lilla byst. Då kan du välja att antingen ha ett färgat linne under och sen en neutral färg på koftan eller tvärt om.
    Det där var bra tips och det låter fortfarande som jag! Ska se om jag hittar något sådant.

    Och tack för alla tips jag får, jag försöker lära mig och tar åt mig av vad ni säger. 
  • stickkontakt

    www.hm.com/se/product/04455 Funkar den här kavajen till jeans med tex ett vinrött eller rött linne under? Hur gör man om linnet är längre än det man har över? Passar det bäst med ett par jeansblå jeans eller med lite mörkare blå jeans?

  • stickkontakt
    Flisan79 skrev 2012-09-17 13:09:21 följande:
    Bättre. Men vad är du ute efter. Liksom bankproper eller vardagssnygg? Personligen tycker jag att en figursydd tweedkavaj är allra snyggast på hösten. Såg att hm hade tre olika och alla såg bra ut. Något du kan tänka dig?

    Jag är ute efter vardagssnygg. Kanske blir kavaj för strikt då? Jag kanske ska satsa på lite snygga koftor till att börja med. Jag har jättesvårt att hitta fina dock. Har sökt på hm, ellos och nelly men hittar ingen omlottkofta. Är det helt hopplöst 2011 eller?
  • stickkontakt
    Duckan skrev 2012-09-17 14:24:51 följande:
    Den var fin. Dock fel längd till mina breda höfter, men kanske passar dig ts?

    Jag vet inte riktigt vad jag passar i. Har som sagt ganska breda höfter. Passar långa koftor bättre då?
  • stickkontakt

    Sorry för så många inlägg. Sitter med mobilen och kan inte radbryta så vågade inte lägga många länkar efter varandra.

  • stickkontakt

    Tack för kommentarerna om tröjor. Det blir nog en grön av den med kort ärm, gult känns för vågat och rosa kommer inte på fråga. Tar en vit/svart-randig och en röd/svart-randig av polotröjan:
    http://www.ellos.se/classic-woman/polo/159488

    Hittade några till jag funderar på men är osäker på färgerna. Osäkra jag säger bara att jag ska ta den svarta men det vill jag inte egentligen.
     
    http://www.ellos.se/e-basics/troja/354344?N=1z141n2Z1z141qtZ1z141ll&Ns=RankValue6|1&Nao=33
    Den kommer jag nog ta en svart av, men funderar även på en grön. Vad tycks om den färgen?

    Och så ska jag köpa ett par svarta finbyxor (fin = inte jeans), det kan behövas i garderoben tänker jag. Men vilka är bäst av dessa två?

    1: http://www.ellos.se/redoute-creation/byxa-langd-75-cm/286313?N=1z141n2Z1z141qaZ1z141ll&Ns=RankValue6|1&Nao=73

    2: http://www.ellos.se/classic-woman/byxa/323491?N=1z141n2Z1z141qaZ1z141ll&Ns=RankValue6|1&Nao=17

     

  • stickkontakt

    Jag har gröna ögon och ljusbrunt hår med en smula rött i. Hyn vet jag inte riktigt vad den är, ganska blek med mycket fräknar.

  • stickkontakt

    Tack för alla tips jag fått! Det är verkligen superbra. Super också med färganalysen

    Jag har beställt skorna nu i alla fall. Dagen därpå satte de ner priset med 100 :-, tack för den. Tungan ute Inte mycket att göra åt dock

    Ska lägga en beställning från ellos också snart och har ett par smakrådsfrågor till. Vad tycks om denna kofta och vilken färg ska jag satsa på? http://www.ellos.se/cardigan/347241?N=1z141n2Z1z141qsZ1z141ll&Ns=RankValue6|1&Nao=26

    Så tänkte jag köpa en sjal/halsduk också. Jag har en svart yllekappa som jag älskar men vill ha något i färg till den. Jag gillar inte stora tjocka stickade halsdukar, tycker de kliar, så jag vill ha en tunnare sjal, gärna i bomull. Kan denna i rött fungera? http://www.ellos.se/esprit-acc/esprit-scarf/380833?N=1z141n2Z1z141puZ1z141ll&Ns=RankValue6|1&Nao=13 

  • stickkontakt
    Flisan79 skrev 2012-09-21 10:45:12 följande:
    Koftan ser jättefin ut. Ser inte färgerna så bra i mobilen men antingen väljer du en neutral och har som på bilden färg under. Eller så kör du på en i färg.

    Halsduken ser helt ok ut men personligen tycker jag de som är som en "cirkel" (snood) är snyggast och ger en modernare känsla. Finns tunna på tex Glitter.

    www.ginatricot.com/m/se/sv/store/product?id
    Är det såna som är som en tub som man hänger runt halsen?
Svar på tråden Hjälp mig få in mer färg i min klädstil!