• chelios

    narkoman

    En narkoman är i mina ögon en som är fast i en blandmissbruk.
    En som inte får hjälp från vården den så desperat behöver, en som trakasseras av polisen, en som sakta tar död på sig med droger för att leva en dag till.

    Resultatet av vår inhumana och ansvarslösa narkotikapolitik, varje en av dom är en SKAM för oss, att vi inte kan hjälpa folk ens när dom ber om det och dömer dom till en smärtsam död i utanförskap och misär !
     

  • chelios
    Anonym skrev 2012-09-19 09:10:09 följande:
    Smärtstillande och alkohol då eller? :P
    Jag tror att smärtstillande fallen under läkemedelsmissbruk och inte narkomani om jag nu ska vara sånt.
    Fast detta kan man dela upp i två läger, läkemedelsmissbrukare är en sån som fastnar på läkarens ordinationer, dom flesta mediciner är kraftigt beroende framkallande. 
    Sen har vi narkomaner eller ska vi säga blandmissbrukare då jag inte är så förtjust i det där ordet som knaprar alla droger dom kommer i kontakt med diverse benzo och opioider inkluderat.
     
  • chelios
    Anonym skrev 2012-09-19 09:23:08 följande:
    Ska väl inte bli mer offtopic men blandmissbruk är när du missbrukar fler än en substans, läkemedel (exempelvis benzo) och alkohol är substanser.
    Fast i teorin så kan man ju säga blandmissbruk till spelmissbruk och sexmissbruk också... då är det dock en konstig narkoman :P

    Du är då ingen knarkoman nej
     
    Frågan var dock av den personliga synen och jag har svårt att se narkoman i en som sköljer ner piller med sprit.
    missbrukare absolut men ingen knarkoman.
Svar på tråden narkoman