• Bergling

    Surfplatta?

    Johnny Mnemonic skrev 2012-09-30 00:28:14 följande:
    Google map "kastades ut" av en anledning, precis som youtube appen de hade. Google vägrade licensera dom navigeringsstödet i maps om dom inte fick ha reklam vilket apple vägrade gå med på.

    Det är nog heller ingen tvekan om att Apples kartor kommer bli bättre snart, dom använder just nu tomtom som kartleverantör och det lär nog bytas med tanke på hur mycket kritik dom fått över bristerna i kartorna och satellitbilderna.

    Annars vet jag inte om det är speciellt relevant på en tablet överlag, snarare är det ett problem för iPhone som är mer sannolikt man använder som "gps".

    Jag har använt min iPad ett sedan 2010 och Android tablet sedan 2011.

    Du kan önska vilka funktioner du vill, USB/Kortläsare har dock iPad även om man behöver en adapter.  IR sändare ser jag personligen inte poängen med det är kraftigt föråldrad teknik som man fann på enheter PDAs på 90 talet, det har ingen praktisk data funktion idag annat än i absolut bästa fall om IR chippet i enheten är tillräckligt snabbt agera fjärrkontroll till dvs enheter med rätt mjukvara.

    Oduglig för mig innebär begränsat program utbud, 90% av applikationerna är skräp- de allra flesta håller en fruktansvärt låg kvalitéts nivå och undantaget de som är reklamfinansierade är dessutom betydligt dyrare på Google Play än på AppStore.
    Android i sig är ett dessutom ett riktigt skitsystem även om det blivit bättre, men användarupplevelsen är inte på långa vägar så mjuk och trevlig som den är på iPad. Och för utvecklare är det nog det hemskaste som uppkommit de senaste åren nästan lika hemskt som Symbian.
    Kvalificerat fanboy-snack!

    Jag skall inte sticka under stol med att en iPad har väldigt bra flyt och är enkla och använda. Men att påstå att alla Android-plattor är skit och att 90% av apparna är skräp är väldigt trångsynt. Visst finns det mindre bra appar, men det gör det väl till iOS också? Och om det visar sig vara skräp är det ju bara att avinstallera?

    Visst, en Android-platta för en tusenlapp ger kanske inte en speciellt bra användarupplevelse, men ett barn som spelar Ruzzle eller Angry Birds märker troligtvis inte så stor skillnad. 

     Mitt tips är att kolla på Google Nexus 7 som släpps nu 12:e oktober. Kostar 2300 och är nog den mest prisvärda surfplattan du kan köpa idag.
  • Bergling

    Att hämningslöst hylla ett system och snacka skit om ett annat kalla iaf jag fanboy-snack. Oavsett hur mycket erfarenhet man har.

    Visst finns det mycket skräp-appar, det kan jag hålla med om, men på det stora hela skulle jag vilja påstå att det finns minst lika mycket "rikitga" appar till båda systemen. Och varför man överhuvudtaget skall hålla på och leta efter Hello World-appar kan jag inte förstå. Är det bara för att stärka den egna uppfattningen om att man har rätt?

    Jag kan inte uttala mig generellt om kvaliten, men skulle inte vilja påstå att de appar jag använder är av dålig kvalitet, snarare tvärtom, de flesta är mycket välskrivna.

    Dock kan jag kanske ge dig visst medhåll när det gäller just surfplattor, där har Apple haft ett stort övertag, även om det minskat betydligt.

    Visserligen har Android inte alltid varit så bra, men med de senaste versionerna så är det faktiskt på vissa punkter långt bättre än iOS.

    Men det kanske är bäst att avsluta diskussionen innan det blir "religionskrig" av det hela. Men att påstå att iPads inte är dyra känns dock inte korrekt, för det är de.

     

  • Bergling

    Tycker att jag redan har sagt det jag vill säga, men att påstå att det inte finns i närheten lika många bra appar och spel till Android som till iOS, känns direkt fel. Det är möjligt att det i absoluta tal finns mer "kvalitetsappar" till IOS, men det finns mig veterligen ingen app vars funktion jag saknar till android, vare sig det rör kalendrar, mailklienter, tetehringappar, fjärrstyrningsappar, RSS-läsare, musikspelare, kameraappar, SMS-appar, sociala appar, filsynkningsappar eller för den saken populära spel. Bara för att det finns 10 appar som gör mer eller mindre exakt samma sak, betyder ju inte det automatiskt att det är bättre.

    Vad det gäller Androids fördelar, så har redan widgets nämnts. Finns ju massvis med bra användningsområden, t ex väder, kalender, musikspelare, wifi/synk/flightmode-toggles m fl.
    Notification-bar är just så praktisk och funktionell att Apple bestämde sig för att kopiera den. Är väl ett gott betyg.
    Att kunna byta ut många av systemkomponenterna t ex tangentbord, dialer, sms-app etc (vissa går i IOS också) gör ju att man som användare får enheten mer som man själv vill ha den.
    En annan sak är att kunna ansluta en Android-enhet direkt via USB och få upp filerna i datorn. Att tvingas till iTunes för synkronisering känns i mina ögon som en mångfaldigt sämre lösning.

    Sedan påstod jag aldrig att en iPad är dyrare än exempelvis en Samsung Galaxy Tab, det var du som skrev det. Jag sade att iPads är dyra, men det är å andra sidan många Android-plattor också. 

  • Bergling

    Vad jag vet så finns det inte stöd för direkt dra-och-släpp på en iOS-enhet som standard, och att påstå att widgets-funktionaliteten täcks av notifikationsytan, är ju som att påstå att en cykel löser en familjs transportbehov. Visa mig en skrollbar kalenderwidget som är praktiskt användbar på en iOS-enhet, så skall jag nog fasen i mig köpa en iPad.

    Finessen med widgets är ju att man lägger ut de på den eller de hemskärmssidor där man har nytta av dem. Då vill man ju inte hålla på att öppna notifikationsytan för att se det man kan se direkt på hemskärmen.

    Ljud och videoströmning från enheten finns också, bara inte till AppleTV (och den kanske man ändå inte vill ha om man kör android).

    Nu tror jag iofs att en iPad eller en Andoroid-platta med hyfsade specar täcker in en normalanvändares behov rätt bra, så det är väl lite tycke och smak som avgör vad man väljer, samt vad man har för övriga enheter.

    I grund och botten tycker jag inte att en iPad är dålig, bara lite överprissatt och begränsad.

    Men vi kan väl vara överens om att vi inte är överens? 

Svar på tråden Surfplatta?