vad betyder PVK???
läser min förlossningsplan och det står
sätter pvk och gör bastest
vad innebär detta?
läser min förlossningsplan och det står
sätter pvk och gör bastest
vad innebär detta?
Pvk är nålen du får i handen/armvecket. Kanske fick du dropp i det? Jobbar på sjukhus.
forbidden
japp fick värkstimulerande dropp
men måste de sitta i så länge? hade min fre-sön och hade problem med amnigen på det bröstet eftersom lillans huvud tryckte på nålen :/
tänkte mest så man vet till nästa gång
Jag tror att tealhawk menade att en del uskor kallar den för butterfly, i stället för pvk. Slang för pvk typ. Men det är bara så jag tolkade det.
Jo, jag vet att det blir fel, eftersom butterfly ju är en egen typ av nål, men jag tolkade det som att uskorna inte gjorde någon skillnad typ.
Bastestet tas för ev. operation (kejsarsnitt, manuell placentalösning och bristningar som behöver sys på op.) Är till för om man blir i behov av en transfusion, vid ex. förlust av stora mänder av blod.
vanillia ice cream
är helt säker på att nålen med var där... gjorde iallafall asont så fort man rörde armen :/
Coyote
Varför skulle en uska ange butterfly och pvk som samma sak? Tror du vi är helt puckade?
Jag är uska sedan -97 och jag har aldrig blandat ihop två så viktiga begrepp inom sjukvården.
Butterfly: en nål med tillhörande vingar (man håller i vingarna vid införandet) och en genomskinlig slang som i änden har en liten nål medgummihätta och skruvgängor för att kunna skruva på en vacutainer där man i sin tur för in det provrör man ska ha. Fördelen med en butterflynål versus en vanlig vaccutainernål är att man ser redan vid införandet av nålen om man är inne i kärlet. På så sätt använder man inte fler rör än nödvändigt.
Så snälla, vi uskor vet nog vad vi pratar om.