Anonym (Sofia) skrev 2012-10-16 14:07:40 följande:
Idetta läge tror jag inte han bryr sig eftersom mamman själv brutit detta för länge sen..och han kan anmäla henne för detsamma
Om han inte bryr sig så är det väl bara att köra på.
Vad som kan hända är att mamman agerar smartare än han och begär vite eller verställighet hos tingsrätten. Plötsligt så blir det polishämtning mm.När det senare blir dags för huvudförhandling är det något som inte kommer se bra ut för honom.
Tyvär är det så att en förälder som efter ett interremistsikt beslut konsekvent vägrar den andra förälderna fastställt umgänge, kan få boende och huvudelen av umgänget vid en huvudförhandling då det anses att det är bäst för barnet att bo hos den föälderna där barnet har anpassat sig. Speceillt om ärendet dara ut på tiden
Alltså är det extermt viktigt att han direkt lyfte frågan tillbaka till domstolen och begär verställighet eller vite. Det räcker inte med att prata med soc och polis. De har inte befogenhet att göra något.