Inlägg från: Dang it |Visa alla inlägg
  • Dang it

    Kan hästar bli personlighetsförändrade efter infektion?

    Jag och min familj har hjälpt till med en häst ett litet tag nu, då ägaren skadat sig och läkeprocessen dragit ut på tiden. Det är en halvblodstravare, valack på 15 år.

    Han har en förmåga att klia sig extra mycket då han sätter vinterpälsen, och för ca 2 veckor sen upptäckte vi en morgon att en böld han haft på svansroten spruckit. Självklart tog vi hand om det, veterinär kom också och kollade, spolade ur och gav vidare instruktioner om vidare skötsel.

    Vi har sedan dess tagit hand om såret. tömt det, sköljt ur och hela alltet. Såret börjar se mycket bättre ut och har slutat vätska.

    Men så för någon vecka sen kunde vi konstatera att hästen inte betedde sig som han brukar. Han åt heller inte lika mycket som han brukar, och det har morgon/kvällspersonalen också vittnat om. Men nu de senaste dagarna har han börjat bete sig som om han är en misshandlad häst. Har aldrig hänt innan! Han har heller inte varit med om något traumatiskt (förutom att behöva stå ut när vi ska fixa såret), i övrigt.

    Jag börjar fundera på om han har någon infektions i kroppen som gör att han blir personlighetsförändrad. Ingen i stallet tycker han beter sig som han brukar.

    Jag tycker mig ha läst att hästar kan bli personlighetsförändrade av infektioner i kroppen. Så det är nu min fråga till de som är lite mer kunniga om hästar. Själva är vi inte så kunniga, och det vet ägaren om, men ägaren har heller inte haft möjlighet att ta sig ner till stallet och se sin häst på väldigt länge.

    Vad tror ni?

  • Svar på tråden Kan hästar bli personlighetsförändrade efter infektion?
  • Dang it

    Han skyggar inte så mycket längre, det går att borsta precis ovanför svansen. Jag har känt ordentligt kring, och det verkar inte vara ömt nu.

    Han är förändrad som att han innan var pigg och glad, lite stirrig men ändå så man kunde hantera honom. Nu vill han inte bli infångad i hagen, står bara och glor på en eller undviker att bli fångad. Så fort man kommer fram så går han, det gjorde han inte innan. Idag när vi skulle ta in tog vi med en liten muta, men han stod bara 6 meter ifrån och bara tittade på oss. Det tog ett bra tag innan han kom fram, men han var inte så pigg på kornkrosset heller.

    Han är inte direkt dåligt, men han äter mindre än vad han gjort innan. Vanligtvis kastar han sig över allt han får att äta, men nu får han en portion hösilage och äter upp 3/4 kanske. Frukosten imorse hade han inte brytt sig om, vilket är första gången vi sett det.

    Dock nämnde ägaren att han brukar få B-vitamin på hösten av just den anledningen att han blir slö. Men jag upplever honom som mer än slö, han beter sig som om han inte VILL hanteras av någon. Inte ens de han är van vid sen innan vi kom.

    Ska försöka prata med ägaren som är lite knepig. Anledningen till att han inte får B-vitamin nu är att ägaren inte kunnat ta sig iväg för att handla det. Jag funderar på varför ägaren inte fixar så någon annan fixar det då? Ska se om ägaren anser att vi behöver ta dit veterinär igen. Vi tar ju bara hand om hästen mest för att ingen annan gör det annars, vi betalar inget, utan det gör ju ägaren. Så att ringa veterinär och låta henne stå för kostnaden för något vi inte ens pratat om på allvar tror jag är dumt. Men jag ska se vad hon säger.

  • Dang it

    Suck... Något var galet med hästen i alla fall. Han sprang ner min man vid intaget i förrgår, så nu var den rätt loja ägaren tvungen att reagera. Idag var veterinären där (det hade blivit för dyrt att ta dit vet. igår enligt ägaren), och det har konstaterats en infektion i svansen... Såklart... Hästen är rädd, skyggar för allt och alla och det är SÅ SYND om honom! Mår så dåligt. Och inte ett ord från ägaren att hennes häst sprungit över min man som skadade sig rätt ordentligt....

    Men som sagt, infektion i svansen, så han måste in på operation, men när det blir vette gudarna:(

  • Dang it

    Min man mår sisodär. Hjärnskakning och muskelfästen av i en hand. Dock kunde det gått värre. Tack och lov såg inte våra barn som var med vad som hände. De såg bara en häst komma kutande utan någon ledare.

    Ägaren har inte ens berättat för oss personligen vad som var fel med hästen (vi fick veta av stallchefen som vi sprang på när vi var där nu efter olyckan), dock träffade vi ägaren den eftermiddagen, men inte ett ord om någon plan eller något. Jag frågade heller inte, är rätt irriterad på ägarens nonchalanta attityd då denna häst har sprungit över i princip alla i stallet någon gång, och ingen vill kännas vid att ta in hästen just pga den risken.

    Dagen efter olyckan med min man hänt så hittades hästen med grimskaftet på i hagen. Av att döma hur grimskaftet såg ut hade han haft det på hela dagen. Det visade sig att han slitit sig på vägen till hagen och hon som tog ut hade inte fått tag i honom igen. Även en annan hade försökt få tag i honom, men då hade hästen visat på vilja att springa över den personen också.

    Men som sagt, vi fick veta att hästen hade en infektion. Och idag, fick jag se att ägarens son skrivit på Facebook "Vi hörs", och taggat Strömsholm. Och sen hade han skrivit hur bra och fint allt hade gått, hur fel alla hade haft om hur hästen egentligen mådde osv... Så irriterande. Men nu är hästen på Strömsholm över helgen i alla fall. Känns så skönt!

Svar på tråden Kan hästar bli personlighetsförändrade efter infektion?