Inlägg från: kijah |Visa alla inlägg
  • kijah

    Tycker ni jag utnyttjar systemet om ...

    Jag jobbar 90% i vården, har gjort i 10 år.  Alltid haft 75-80% på schemat och jobbat upp mig vilket ibland varit lite stressande att få ihop timmar etc. För några månader sedan bestämde jag mig för att sluta jobba upp mig och jobba 80% istället, vilket jag har på schemat. Fick tips om att ta resterande 10% som partiell ledighet istället för att säga upp de procenten helt, så sökte det i 6 mån vilket blev beviljat =)

    Nu har jag blivit gravid och nedkomst är ca 5 mån efter att den partiella ledigheten tagit slut. Kommer gå på gravidpenning 2 mån innan, så behöver alltså jobba upp mig i ungefär 3 månader när den partiella ledighetstiden går ut, innan jag går hem.

    Men nu sökte jag precis partiell ledighet i 3 månader till, så kommer "börja jobba" 90% igen runt dagarna jag går hem på gravidpenning! För att slippa jobba upp sig de månaderna med stor mage, MEN för att få gravid & mammapenning sedan med min vanliga lön, dvs 90%.

    Är detta fult gjort av mig? Har lite dåligt samvete men å andra sidan har jag jobbat hela livet och aldrig varit sjukskriven etc. Så varför inte göra såhär när man kan?
    Vad tycker ni?
    Och kommer detta funka, att jag får 80% lön fram till ungefär när jag går hem, och därefter när den partiella ledigheten går ut får 90% lön, dvs min vanliga lön, eller 80% av min vanliga lön blir det väl ungefär med mammapenningen..

    Skriv gärna och bolla lite!!

  • Svar på tråden Tycker ni jag utnyttjar systemet om ...
  • kijah

    jag jobbar egentligen 90%, men har gått ner 10% till 80%! dvs partiell ledighet 10%.
    har dålig koll på hur sgi räknas ut, hade fått för mig att om jag börjar jobba 90% igen ungefär när jag ska gå hem så kan jag anmäla min 90% lön hos fp?
    i min lönespec varje månad får jag först lön för 90% och sedan gör de ett avdrag på 2200 kr varje månad pga partiell ledighet.

Svar på tråden Tycker ni jag utnyttjar systemet om ...