• Anonym

    Barnbidraget går till fosterfamiljen.

    Har föräldrarna låg inkomst? De kan prata med handläggaren på soc.

  • Anonym

    Har dom barnet så sällan ska väl föräldrarna knappast ha en del av barnbidraget....!

  • Anonym
    Anonym (mm) skrev 2012-10-31 09:55:07 följande:
    TS: När kläder, skor, mediciner, barnomsorg, försäkringar, fritidsaktiviteter etc är betalt så finns garanterat ingenting kvar av barnbidraget. Det räcker ibland inte ens till kläder och skor (om man inte har någon att ärva av).

    Om du börjar gnälla över lite matpengar så låter det som om det faktiskt finns en anledning till att barnet finns där det finns.

    Grow up!   
  • Anonym

    Som nämnts tidigare i tråden.. Många barn växer upp i två hem, skilda föräldrar, där boendeföräldern har barnbidraget inte tusan får umgängesföräldern matpengar då...

  • Anonym
    Anonym (villbaraveta) skrev 2012-10-31 09:51:18 följande:
    Vanlig inkomst. Inte hög men intelåg heller. Men är det det som är orsaken?Fosterfamiljen har ju också inkomst.
    Familjehemmet har deras barn boende hos sig, den som har barnet skriven hos sig har rätt till barnbidraget. Varför skulle föräldrarna få barnbidrag för ett barn se träffar 4 dygn per månad?
  • Anonym

    Ts, barn kostar mer än barnbidraget. När barn är familjehemsplacerade kan kommunen även kräva att föräldrarna betalar underhåll (beroende på inkomst men upp till 1273 kr/förälder och barn per månad). Så betalar de bara för barnet 4 dagar per månad så kommer de billigt undan.

  • Anonym
    Anonym (villbaraveta) skrev 2012-10-31 10:08:21 följande:
    Nej menar inte hela barnbidraget. Föräldrarna är mkt generösa...soc har många ggr påpekat att inte köpa sååå mkt grejer till barnet då det är fosterfamiljens uppgift. Frågan är mer en principsak. 
    Självklart ska familjehemmet stå för barnets behov. Det bästa föräldrarna kan göra är att ge barnet saker som ger en guldkant i tillvaron.
  • Anonym

    Nej,barnbidraget ska gå till den som har barnet mest(mer än halvtid)
    Men om föräldrarna betalar underhåll för barnet..får de göra avdrag..om de har barnet mer än 5dagar på raken eller minst 6dagar /månad.Och då räknar de nätter. 6 dagar ger tbx c:a 190kr.

    Sedan om föräldrarna väljer att köpa saker osv,är upp till de. De behöver inte,eget val.   

Svar på tråden Barnbidraget går till fosterfamiljen.