bästa receptet på lussebullar?
Jag brukar använda kesella i men mer då, hur är bästa saftigaste luftigaste receptet?
Jag brukar använda kesella i men mer då, hur är bästa saftigaste luftigaste receptet?
Brukar ha lite mandelmassa i med är gott.
Använd vit sirap i alla slags bulldegar istället för vanligt strösocker, det blir saftigare då.
Att inte snåla på saffran.......
Detta receptet har jag hittat på nätet för flera år sedan och det använder jag sedan dess. Alla jag känner älskar bullarna och använder receptet efter att ha testat våra bullar. Originalen tror jag kommer från en AFF-medlem för en herrans massa år sedan!
Ingredienser
50 g jäst för söta degar (1 paket)
150 g riktigt smör
5 dl gammeldags mjölk
250 g Kesella gourmet
2 pkt saffran (1 g) + 1 sockerbit
2 dl vit baksirap
1/2 tsk salt
drygt 18 dl vetemjöl
3 tsk bakpulver
russin
ägg till pensling
Gör så här:
Lägg russinen i blöt i en skål med vatten. Smula jäst i en bunke. Stöt saffran tillsammans med en sockerbit i mortel och häll sedan över det i en kastrull som du ställer på spisen med en klick smör i. Låt saffranen "svettas" med smöret tills det småputtrar men se till att det inte bränns (OBS detta moment är mycket viktigt för att få ut smak från saffranen!).
Lägg i resten av smöret i kastrullen och smält på svag värme, häll i Kesella och mjölk och värm till fingervarmt. Häll spadet över jästen och rör om. Ha genast i sirapen.
Rör i övriga torra ingredienser (mjöl, salt och bakpulver).
Låt jäsa under bakduk i 30-40 minuter, helst nära spisen eller nära ett element.
Baka ut degen. Knåda ordentligt men knåda inte i för mycket mjöl! Degen ska vara så fast att den inte fastnar i bakbordet men fortfarande lite klibbig. Forma degen till lussebullar. Låt jäsa på plåt ca 20 minuter, gärna på varmt ställe. Låt russinen rinna av och peta i dem i bullarna och pensla med äggvita. Grädda i ugn 8-10 minuter (beroende på storlek) i 225 grader. Vakta noga och låt inte bullarna vara inne för länge! Paketera bullarna i plastpåsar så fort de svalnat.
Favoritar!
Perfekt tråd! Har letat efter det perfekta receptet i 10 år!
TACK för recept och engagemang. ska testa inom två veckor att baka efter receptet!!
favoritar
Favoritar! Om någon hinner testa reseptet som är skrivet av "rocket mania" innan mig så skriv gärna om resultatet blev som beskrivet.
Har aldrig lyckats få till bra lussebullar.