Sphynx katt
Vad jag har förstått så är det en del uppfödare som har slutat sälja rexar till allergiker eftersom många köper såna och hoppas att det ska gå bra och sen gör det inte det. Men har man tur kan man få tag i en uppfödare eller någon man kan "låna" katt av och se om det går bra med.
En annan sak som kan funka är att bada katterna ofta (funkar om det är innekatter, annars förlorar pälsen viktigt skydd) så att de här hudavlagringarna försvinner. Många allergiker blir också efter ett visst tag immuna mot sina katter, men att träffa andra är svårt.
Spyhnkar är sällsynta i Sverige, så vad förstått kan vara en viss kötid och det krävs nogrann skötsel och är mycket sällskapliga om jag kommer ihåg rätt. Alltså en "vanlig" katt kan man fördetmesta lämna flera timmar och de klarar sig bra, men det går inte med Spynxkar. Sen hurvida och hur man ska lämna en katt själv är en annan sak.