Betänktetid? Bo kvar trots att jag inte kan ta över lånen??
Så länge du och din man litar hyfsat på varandra och kan diskuttera saker i lugn och ro så är det ingen panik på en advokat.
Det du efterstävar, att du och barnen kan bo kvar i huset trots låg inkomst med stöd från pappan, brukar gå att lösa. Exakt hur bero på banken. Mitt förslag är att ni båda går dit och tar en diskussion och hör vad de har att säga.
Er skulder och tillgångar är inte gemsnamma och har inte varit det, om ni inte står båda som ägare eller låntagare. Däremot har ni försörjningsplikt mot varandra som gifta. Alltså är var och en ansvarig för sina tillgångar, skulder och räkningar.
Din man kan begära en bodelningen redan nu och dela upp allt enligt de lagar och regler som finns. Kan vara en bra idé för att redan nu dela upp allt.
Om en massa räkningar mm står på dig bör du verkligen se till att skriva över hans på honom och avluta så mycket annat som möjligt. Det kan vara telefonabbonemang, tidningar, kabel-TV, internet, föreningar mm. Allt för att få ner kostnaderna för boende mm.
.