Inlägg från: frågetecken |Visa alla inlägg
  • frågetecken

    Thailand + 9 månaders bebis

    Modigh skrev 2012-12-29 22:02:32 följande:
    Hejsan!
    I slutet på januari kommer jag och min sambo åka till thailand med vår son på 9 månader. Jag har aldrig varit i Thailand, eller rest utomlands med en bebis, så skulle jätte gärna vilja höra era tips och råd inför resan! Allt från vad man behöver packa till vad man bör tänka på där nere. Tack på förhand! :D

    vi åker till Thailand med 8 månders bebis :) skriv gärna mer vad du packar ner och allt :)
  • frågetecken
    Modigh skrev 2013-01-03 17:42:33 följande:
    de där me vaccination har vi kollat upp. hepatit a ger dom inte till barn under 1 år då dom inte kan garantera att den hjälper, så de vi får typ välja om ska ge den eller inte.. antingen skippa å va försiktig, eller ta den å ändå va försiktig. Vi kommer nog ta den oavsett. Sen ska han också få för mässlingen/röda hund/ påssjukan. men den ger dom bara till barn som minst 9  månader. vilket han blir två dagar innan vi åker. så den får han då.

    solhatt å uvdräkt e fixat. har även skrivit ner ett reseapotek till honom. funderar på att låna en bärbar dvd spelare eller surfplatta, så man kan fixa några filmer eller liknande som han kan kika på. också nån leksak han inte haft förut :)

    sen ska vi kika lite på hur vi ska göra me blöjor å allt sånt. har hört att de finns där nere, men ja e så "känslig" så vill gärna ha me sånt som ja vet är bra :P som med mat, han äter burkmat ersättning och gröt så de kommer vi nog ha med. vill inte chansa på att han inte gillar de som finns där. fick tipset förut att packa blöjor i varukorgen på vagnen som ska me också! :)

    egentligen skulle ja vilja ha me babyskydd men, men de är ju så otroligt jobbigt att släpa på både dit å hem, men även där nere(om man åker iväg å då ska släpa runt på den tills man åker tillbaka igen...) hur tycker ni om den saken?

    vi ska till Phuket, Kata Beach. Nån som varit där? :)

    frågetecken, när åker ni dit? :)

    skulle va kul att höra mer från Er som varit där och kan tipsa om saker man kanske inte tänker på innan! :D
    Vi åker på koh samet i februari :)
  • frågetecken
    Modigh skrev 2012-12-29 22:02:32 följande:
    Hejsan!
    I slutet på januari kommer jag och min sambo åka till thailand med vår son på 9 månader. Jag har aldrig varit i Thailand, eller rest utomlands med en bebis, så skulle jätte gärna vilja höra era tips och råd inför resan! Allt från vad man behöver packa till vad man bör tänka på där nere. Tack på förhand! :D
    vi tar med vagn då vi blir på en ö mest hela tiden. samt bärsele. har även med en liten mjuklift till flygplanet då vår bebis inte har ett eget sätte. samt sol sufflett ;) alvedon , näsdroppar ,termometer engång underlägg, engångshaklappar
     VAD tar ni med för solskydd till barna?
  • frågetecken
    Tom Araya skrev 2013-01-20 02:11:55 följande:
    Är det inte sommar i Thailand nu= tokvarmt ? Jag hade inte tagit med så små barn dit i så fall utan istället åkt när det är en aning svalare.

    feb är näst kallaste månaden DÅ vet vi hur ni gör , alla gör ikke lika !!! tack o lov för de
Svar på tråden Thailand + 9 månaders bebis