Litet My skrev 2013-01-10 15:53:45 följande:
Överlag verkar det hychas en del om både delammning och att man kan pumpa. Jag tyckte ammning verkade jätteläskigt i början men de sa att det kommer du visst att fixa, men ingen sa något om att man kunde pumpa ut mjölk att ge, den infon hittade jag själv och tyckte det verkade vara ett bra mellanting vilket ledde till att jag vågade amma hemma i lugn och ro med tiden, tror fler valt att amma om de fick veta att det fanns fler alternativ än bara helammning och allt vad det innebär.För mig gjorde det mycket att bara veta att pumpaltnerantivet fanns, det var ju ändå så mycket annat att ta ställning till och oroa sig för innan förlossningen och strax därefter.
Ja verkligen. Jag helammade med pump. Men hur jag skulle göra fick jag leta mig fram till själv på nätet. När jag lämnade tillbaka pumpen efter ett halvår trodde amningskliniken på BB inte sina öron. Men det går, inte för att det är jättelätt, men det går faktisk.
Efter ett kejsarsnitt där jag blev riktigt dålig och massa strul så ville inte lillan ta bröstet alls. På amningshjälpen gav de upp och sa ja då blir det flaska och ersättning. Men jag hade pumpat på neo och visste att jag hade mjölk så jag bad om att få låna hem en pump.
Men tyvärr hade jag mjölk som förstördes vid frysning så det slutade tyvärr med att jag kastade 50x200 ml bröstmjölk när jag väl drog ner på pumpandet. Jag borde ha donerat mjölk från jag verkligen fick igång produktionen efter någon veckas pumpande.
Så nu är jag gravid igen och kommer definitivt pumpa igen om det skulle skita sig med amningen. Jag ser inte det som någon katastrof alls. Fördelen är att pappan kan ta lika stort ansvar för matningen.