Topps skrev 2013-01-17 22:24:20 följande:
Det finns så sjukt mycket bilar som är bra man måste bara hitta den som är bäst för ändamålet.
Jag skulle aldrig köpa en liten polo för att pendla Sthlm- Gbg eller en stor pickis att köra till och från jobbet med( ca 2mil enkel).
Värt att trycka lite extra på det här som Topps säger. För det är viktigt. Just den här analysen "vad ska jag använda bilen till" måste folk bli betydligt bättre på. I alla fall folk som har bilen som transport och inte har fördelen eller ens intresset att ha en bil vid sidan av som "hobbybil" där valet bara beror på intresse eller känsla.
Den analysen borde vara bättre än den man ofta ser här på forumet. Den brukar nämligen vara rätt svävande, av typen "åka o handla, sen resa till släkten var tredje månad bla bla bla". Likaså diskussionen om diesel vs bensin - det ska till bra mycket bilåka innan diesel är ekonomiskt motiverat. Har en jobbarkompis som åker Västerås-Stockholm ToR varje dag (i Saab 9-3) och han har vridit o vänt på det och hur han än räknar får han inte ihop motivationen att köpa diesel - fortfarande är en etanol-Saab det bästa alternativet. Och då är det MÅNGA mil han kör.
Det är väldigt många olika parametrar som styr vilken bil man bör skaffa, men man kan som sagt göra detta svåra val liiite lättare om man spenderar lite tid på att fundera som sagt på vad man realistiskt behöver den för.
Ett exempel är vår egna andra-bil. Jag har länge haft idéer om att den skall vara "si och så" och olika faktorer som jag ansett varit viktiga. Nu har jag rannsakat hur jag kör och inser att den rullar till 99% av sitt avändande går:
- Till jobbet ToR i vanlig förortsmiljö och lite motorväg - dvs jag skiter i om den drar 0.7 eller 0.8
- Till soptippen eller Ikea (typ) - d.v.s den bör vara kombi och gärna ha dragkrok
- Och den ska stå ute och klara alla väder. (dvs gärna motor/kupévärmare)
Allt annat är sekundärt.
Puppa