Inlägg från: Rebecka 074 |Visa alla inlägg
  • Rebecka 074

    Inomhustemperatur lagom för bebis?

    Hej!

    Jag och min sambo bor i ett omgjort hönshus, med alla de nödvändigaste tillbehören tillgodosedda. Alla utom den efterlängtade värmen. Vi har ju vant oss och lider inte speciellt mkt av kylan ( 9 grader på morgonen för att mot kvällen landa på 19,20 efter ihärdig kamineldning) längre men funderar på kring vad en nyfödd kan tolerera och trivas i. Vi klär ju på oss ordentligt när vi ska sova ( långkallingar, onepiece, raggisar) och tänker att man förslagsvis gör detsamma med bebis. Men visst kan det göra lite ont i halsen vissa mornar och det är ju inget man vill unna sitt barn. 

    Samtidigt tänker jag på människor som i alla tider klarat sig i tält osv utan någon särskild värmekälla förutom öppen eld och funderar då på om vi är tåligare än vi tror. 

    Har någon levt någorlunda spartanskt med barn? 
    En värmefläkt är ju ingen extrem utgift men tänkte jag skulle höra mig för först.  

    Tack på förhand:)
  • Svar på tråden Inomhustemperatur lagom för bebis?
  • Rebecka 074

    Ja är man hemma hela dagen och eldar så stiger det ca 3 grader i timmen så det är ju en stund. Jag tänkte inte på baddelen, men det är klart, det skulle ju vara väldigt obehagligt att vara liten o blöt i 9 grader. 
    Kök, toalett, badkar finns så tills törsta delen är det som vilket litet hus som helst. Men jag misstänker att en värmefläkt alternativt effektiv kamin skulle vara att satsa på då!
     

  • Rebecka 074

    Mm sant. Jag har ju vant mig vid ca 15 grader och tycker att 22gradiga lägenheter är sjukligt svettiga så det jag funderade på var väl om ett litet barn kan vänjas och trivas på samma sätt. Men självklart förstår jag att små barn kan vara mycket känsligare.

  • Rebecka 074

    Det var ju det jag skrev hördudu.

Svar på tråden Inomhustemperatur lagom för bebis?