• Anonym

    Vad ska man skriva och INTE skriva i en CV

    Jag håller på och skriver CV för första gången i mitt liv. Har jobbat 20 år på samma företag (börjde som 18-åring). Har bytt tjänst många gånger inom koncernen men aldrig sökt nya jobb externt.

    Nu undrar jag lite om cv. Vad ska man skriva med och vad ska man absolut inte skriva?
    Hur lång ska den vara?
    Hur långt bak i tiden ska man gå. Jag är 38, ska jag ta med grundskolan?
    Ska jag ta med intressen och familj?

    Ge mig era absolut bästa tips. Jag kommer suga åt mig som en svamp

  • Svar på tråden Vad ska man skriva och INTE skriva i en CV
  • Anonym

    Intressen och familj har inget i ett CV att göra

    CV är endast utbildning, arbetslivserfarenhet, volontär jobb etc

    Resten skriver man i ett personligt brev   

  • Anonym

    Skilj på CV och personligt brev!


    Cv - dina utbildningar / arbetserfarenheter (ange tidsperioder för utbildningarna/jobben), vilket / vilka körkort du har, vilka språk du kan och  ange referens.


    Personligt brev - skriv kort och gott vem DU är, det ska inte vara en hel uppsats! Blanda inte in för mycket av ditt privatliv typ som vad du gillar att äta eller hur mycket du tränar,,, det är oväsentligt! Men skriv en mening om vad du gillar att göra på fritiden typ ("när jag har tid över tar jag gärna en fisketur") och en mening om familjen typ (lever tillsammans med fru och 2 barn i ett hus utanför centrum) mer än så behöver det inte vara. Sn skriver du vem du är, typ  (uppmärksam, sammarbetsvillig, generös m.m ) Men skryt inte för mycket!


     

  • Anonym

    Les is more
    Max absolut max 2 sidor helst kortare

  • Anonym
    Thotis90 skrev 2013-01-25 20:07:20 följande:
    Du skall bara skriva med saker som är relevanta för det arbete du söker.
    Ja precis, om du söker jobb som lokförare typ.. så skriver du varför du tror att du skulle passa för jobbet.
  • Anonym

    Anledningen till att jag frågar är för att en del cv-mallar på nätet faktiskt inkluderar familj och fritid, medan andra inte gör det. Men inte ta upp sånt alltså. Tack för tipset

  • Anonym

    Folk säger olika hela tiden.. Min sambo gick hos en jobbcoach, ordnat av arbetsförmedlingen, för några år sedan och enligt henne skulle han skriva med namnet på mig, sin sambo, att vi hade djur? och fritidsintressen.. Utöver det skulle han skriva ett personligt brev.

    Personligen tycker jag att cv endast ska innehålla kontaktuppgifter, utbildningar, tidigare arbeten/praktik 

Svar på tråden Vad ska man skriva och INTE skriva i en CV