• emgold

    Fördomar mot bisexuella?

    Fick idag höra av en psykolog att man inom psykologin inte tar det seriöst om en 16-17-åring säger att hen är bisexuell, utan bara ser det som om hen inte bestämt sig. "Bestämt sig". Jag tar det ändå med en nypa salt, jag har gått till flera psykologer i många år och diskuterat bl.a. min sexuella läggning och aldrig hört något sådant förut.

    Jag saknar också det där som homo- och heterosexuella verkar ha, den där självklarheten och att tillhöra något sammanhang. Visst är jag en del av queercommunityn, men jag känner mig ändå sällan helt accepterad. HBTQ-kretsar som ska vara så öppna och accepterande har tyvärr många medlemmar med en arrogant och uteslutande "du är antingen med oss eller emot oss"-attityd.

    Lite off topic; men en grej som verkligen upprört mig då jag har varit i en mer homosexuell fas är att lesbiska som aldrig haft sex med män kallas "gold star lesbians". What.

Svar på tråden Fördomar mot bisexuella?