Inlägg från: Litet My |Visa alla inlägg
  • Litet My

    Varför stödstrumpor?

    Jag har för att vaderna svullnar när jag jobbar. (Inte gravid)

  • Litet My
    Karpalo skrev 2013-02-08 13:29:06 följande:
    Väldigt sköna att ha då man springer upp o ner i korridorer dagarna i ända. Hjälper inte bara mot svullnad utan även trötta o raslösa ben.
    Instämmer, brukar också ha det på jobbet. Det där springandet upp och ner varvat med stillasittande gör mina ben lite svullna, rastlösa och tunga.
  • Litet My
    Anira skrev 2013-02-08 13:07:14 följande:

    Tack för era svar!
    Jag har sett sjuksköterskor ha det på sig fast de inte ser gravida ut så mycket att jag börjat tänka att det kanske är något man borde ha bara för att det är bra i största allmänhet. Men det kan alltså helt enkelt vara åderbråck det handlar om.
    Kanske var en dum fråga.. Men om någonting är bra i största allmänhet så vill man ju inte missa. 


    Jag har det på jobbet utan att vara gravid eller har åderbråck. Fötterna och smalbenen svullnar på mig av allt spring på hårda golv, sitta en stund och sedan springa och göra tunga lyft igen. Har många ickegravida P jobbet (vården) som använder dem i just det syftet.
Svar på tråden Varför stödstrumpor?