Inlägg från: mrsStatham |Visa alla inlägg
  • mrsStatham

    15-åring beter sig konstigt. Diagnos?

    Diagnos: Högstadieelev, tonåring och laktosintolerans


    Bara två saker är oändliga
  • mrsStatham
    liv skrev 2013-03-03 20:09:39 följande:
    Jo mycket av hennes beteende låter ju som vilken tonåring som helst. Men det stämmer liksom inte riktigt. Aggressionsutbrotten kommer bara vid vissa tillfällen. Hon har inte varit bortskämd tidigare utan det här med tidspressen har liksom smugit sig på. Varför klarar hon inte av att göra saker som hon tycker är roligt? Förra veckan låg hon i sängen i flera timmar och vägrade följa med till kusinerna. Hon skrek att hon skulle sova nu. Familjen stog uppradad och skulle åka och hon skulle bara gå och lägga sig mitt på dagen. Är det verkligen normalt?
    För en 15-åring? Ja, det tycker jag.
    Hur var du själv som 15åring?? 
    Bara två saker är oändliga
  • mrsStatham
    liv skrev 2013-03-03 20:16:16 följande:
    Jag var jättejobbig fram tills jag var 13... Då lugnade jag ner mig. Jag surade på mamma och jag blev ledsen för småsaker och jag retades en hel del... Men jag hade inga problem med att passa tider och göra roliga saker?
    Har din systerdotter betett sig som du?

    Alltså bara för att man fortsätter vara en finne i rumpan på folk så är det ju inte onormalt bara för att man själv slutade med det vid 13år.
    Bara två saker är oändliga
  • mrsStatham
    liv skrev 2013-03-03 21:04:25 följande:
    Nej det är saker hon planerar in själv. Allt som är planerat och bestämt i förväg får hon panik av. Även om hon bestämt det själv.
    Vad tror du att det är för något då?

    Bara två saker är oändliga
  • mrsStatham
    liv skrev 2013-03-03 23:15:40 följande:
    Någon slags depression låter inte helt otroligt. Hon har lite svårt att kommunicera sina känslor på ett bra sätt. Alltid haft. I kombination med ATS (allmänt tonårssyndrom). Det enda som känns lite konstigt och som jag inte kan förklara är varför hon får panik av inplanerade saker och all form av tid. Hon får liksom panik varje morgon för att hon måste komma i tid till skolan. Spontana saker är inget problem. Ska ta med henne på något kul och prata med henne. Eller rättare sagt lyssna. Hon har alltid varit svag för moster Liv så hon kanske kan tänka sig att öppna sig lite för mig. Vill bara henne väl!
    Seriöst, finns det verkligen en diagnos/syndrom för att vara tonåring nu för tiden???
    Depression är ju också ett vanligt inslag i en tonårings liv.
    Så varför tror du att hon är onormal och utmärker sig? Är det för att hon inte beter sig på det sättet du gjorde när du var i samma ålder?
    Bara två saker är oändliga
  • mrsStatham
    liv skrev 2013-03-04 09:28:25 följande:
    Haha! Nej det är bara något jag slänger mig med för att det är roligt.'

    Jag har aldrig jämfört med mig själv det var det du som gjorde.

    Jag har aldrig stött på en person som inte klarar av att leva efter klockan och kalendern. Tidsoptimister så klart men inte ett konsekvent panikbeteende när hon närmar sig en tidpunkt när hon ska göra något. Hon har missat en hel termin för att hon vägrat att gå till skolan och göra sina läxor. Så skoltrött vet jag inte heller någon som varit. utan anledning. Hon är mycket smart och har lätt för sig men hon vill/kan inte göra något på en bestämd tid. Jag tycker inte att det känns normalt.. 
    Varför tar du inte upp saken med henne själv då?
    Såhär kommer man inte komma fram till någonting, bara en massa spekulationer och teorier. 
    Bara två saker är oändliga
Svar på tråden 15-åring beter sig konstigt. Diagnos?