Anonym (naturligt) skrev 2013-03-07 09:57:43 följande:
Har inte läst hela tråden.
Men man kan för det första inte gämföra smärtan vid en förlossning med smärtan att dra ut en tand utan bedövning, det är för kroppen två helt olika saker. Skulle inte själv heller dra ut en tand utan bedövning, men födde utan någon som helst smärtlindring. Jag vill inte mena att jag är duktig min poäng är att kroppen är skapt att föda men inte att dra ut tänder... Det är två elt olika typer av smärta.
Jobbar själv inom kirurgin som ssk och skulle själv aldrig vilja bli opererad i buken, oavsett anledning. Jag ser hur tufft det är med återhämtning, infektionsrisker, komplikationer. För JA risken för komplikationer är större med kejsarsnitt än att föda vaginalt, återhämtningsperioden för kroppen är längre. Men i dom fallen det är motiverat med kejsarsnitt är det oumbärligt och vi ska vara glada att alternativet finns, men se det endast som ett alternativ.
Och den smärta du kände när du födde är givetvis representativ för alla kvinnor? Suck.
Nej, risken för komplikationer är inte större med planerat ks. Man behöver inte fråga en ssk om det eftersom det har gjorts många studier och ingen kan idag säga att riskerna eller komplikationerna är större med planerat ks.
Det mesta verkar snarare tyda på motsatsen eftersom de mycket vanliga, och långvariga, skadorna efter vaginala förlossningar/akutsnitt ofta inte ens verkar rapporteras eftersom de ses som naturliga.