Anonym skrev 2013-03-06 21:25:30 följande:
Vänta lite nu.
Tycker du att han skulle bli fälld utan bevis alltså?
Du kunde inte komma ihåg tillräckligt för att få han fälld, och polisen kunde inte säkra tillräckligt med bevis?
Hur tycker du en domstol ska gå till?
Ska folk hamna i fängelse för mord för att någon granne tror att de såg personen med en kniv i handen samtidigt som en person blev knivad?
Men tänk om grannen bara stod och skar grönsaker då? Förstår du vad jag menar?
Som det fungerar i Sverige så ska det vara bortom rimligt tvivel att den åtalade begått brottet.
Om du tycker det rättssystemet suger så tycker jag du ska resa till Kuba eller Nordkorea och kolla hur deras rättssystem fungerar.
Fast der var ju inte det som menades, utan att just 3 månader är jättekort tid att vara färdig med rättegång och redan vänta på domen. För mig tog det 2 1/2 år från första polisförhöret tills att slutgiltiga domen kom i handen efter hovrätten. Jag var mindreårig också.
Förövrigt var inte så okänslig mot en person som finner det orättvist att förövaren kom undan med att skada.