• Dohgon

    Vår 18-månaders tar all vår energi! (långt)

    Grattis till sonen TS. Kan inte säga mycket mer än lycka till och jo det kommer bli bättre, men kan ta tid.
    Får ursäkta men jag sitter och skrattar lite här, för att vi har två killar på 25 månader, varav ena är precis som du beskriver. Får han inte som han vill kastar han sig på golvet eller smäller huvudet i väggen osv osv. är ett litet hörn på kakan han får av blir han galen, slänger den lång väg och kastar sig på golvet.
    Delar vi hans korv i mindre bitar kastar han iväg talriken med mat.

    Sömen har alltid varit ett problem med honom, men han har även problem med magen sen start. Hur är magen på er son? tänkte om det kanske kan vara något med magen där med. Välling har vi aldrig gett, men ersättning däremot vilket de fortfarande får när de skall sova, jag orkar inte ta fighten med att ta bort den. de är nöjda och jag är nöjd som det är nu. Men var först vid 18 månader som de kunde sova hela nätter (visst kan de fortfarande vakna ibland men sällsynt nu mer)
    När han slänger sig på golvet och är arg så ignorerar jag honom och låter honom vara en stund och låter honom vara arg de flesta gånger, andra gånger sätter jag mig med honom och säger att jag förstår att han är arg och förklarar varför haninte får som han vill. Men alltid ser jag till att han blir tröstad och försöker förklara för honom.

    Men ett sådant barn kan vara besvärligt även fast man älskar dem. Vår son blev en mycket lättare son när han började prata mer, ju mer prata ju mer nöjd är han. han klarar ju förklara mer vad han vill nu =) Men man får absolut inte skala hans bananer ännu =p

  • Dohgon
    straw2008 skrev 2013-03-11 15:48:48 följande:

    Men du... alltså tycker du själv att det är bra att din mamma ska vara upp 2h på natten då barnet inte sover, o behöva bära omkring honom ? Tror inte att jag menar något illa för det gör jag inte men barn som inte sover på nätterna behöver ju lära sig det. Givetvis kommer han kunna sova borta då han blir äldre ? Kanske vid 3 års ålder ? O NEJ jag har aldrig träffat ett barn som är missnöjt o ställer större krav på sin omgivning faktiskt. Alla barn har gått att roa på NÅGOT sätt. Lycka till, en del barn ÄR väldigt mkt jobbigare än andra.
    jag ser det som bra att ha möjlighet att lämna bort barnet någon gång ibland. vår ena son vaknade varje natt från 6-18 månader allt mellan 10-18 gånger per natt. en natt han vaknade 10 var en bra natt, 18 var mindre bra, var det mer än så sov man ingenting alls. Som förälder i det läget (sova 1-3 timmar per dygn varje dygn i ett år samtidigt som man jobbar heltid) är inte hållbart. jag trodde jag skulle dö några gånger för var totalt utmattad. Skulle jag haft någon att lämna över ansvaret på en natt eller två skulle jag gjort det för att själv få en natts sömn.
    och hennes föräldrar visste ju om det hela och valde att säga ja.
Svar på tråden Vår 18-månaders tar all vår energi! (långt)