• Filippa85

    Pergotime start mars 2013.

    Hej!

    Jag slutade med preventivmedel i somras och insåg då att jag har PCOS och att jag alltid har haft utan att tänka på det, min sambo har reumatism och gör uppehåll med sina starka mediciner så därför gick jag till en gynekolog i januari. Hon tyckte att vi skulle påbörja en utredning men på vårt första möte i slutet av mars upptäcktes det att jag var gravid, tyvärr resulterade detta i MA i vecka 7. Nu vill jag bara se framåt och vill börja med Pergotime, stötte ni på motstånd att få det utskrivet? Jag kan ju uppenbarligen bli gravid men det är så jobbigt med oregelbunden cyckel och aldrig veta när det är dags för ÄL eller BIM.

  • Filippa85
    Mael skrev 2013-04-13 23:05:28 följande:

    välkommen! Jag blev först behandlad för bakterier där nere och när vi var på återbesök och fick veta att allt var borta så fick jag pergotime direkt. För att stärka min egen ägglossning. Så för oss var det inga problem.

    Hej! Tack, jag var hos min gynekolog igår igen och hon vill vänta två veckor till innan jag får hjälp med att få ut MA, det är självklart bäst att låta naturen ha sin gång men nu känner jag att jag vill ha hjälp att få ut det. Vi diskuterade Pergotime men hon var lite tveksam och säger precis som alla att jag är ung och har livet framför mig (Jag fyller 28 i juni). Jag förstår henne men det är samtidigt jobbigt att aldrig veta om och när jag har ÄL. Hon sa därför att vi kan börja med Pergotime efter sommaren. Jag har en ny tid om två veckor för att diskutera fortsatt behandling av MA, men då vill jag också få en tid i september för forsatt utredning och behandling av Pergotime.
Svar på tråden Pergotime start mars 2013.