Ellinorella skrev 2013-04-04 00:33:24 följande:
Behöver lätta mitt hjärta.
Jag är en tjej på arton år som idag lever med sjukdomen alopecia areata. Prognosen ser mörk ut då jag både är atopiker (har astma och allergier) och utvecklade min första fläck tidigt i livet - båda faktorerna anses förvärra sjukdomen. Idag har jag ett tjockt guldblont tjockt svall, med två kala enkronors-fläckar som för tillfället går att dölja.
Till sommaren tar jag och mina kompisar studenten och medan de andra planerar resor utomlands och karriärer i nya städer sitter jag och oroar mig för om huruvida jag får behålla mitt hår eller inte. För mig är mitt hår på huvudet något oerhört kärt och centralt i min roll som kvinna. Tankarna om håravfallet tar över vardagen och jag ser sjukdomen alopecia areata som något oerhört mörkt och deprimerande. Vill beskriva det som psykisk terror.
Sjukdomen går i skov, håret kan växa tillbaka, för att sedan falla av igen på andra ställen.
Ovissheten är det värsta. Det finns inget man kan göra, ingen behandling är erbjuden. Bara en diagnos utan prognos för framtiden. Tanken hade aldrig slagit mig att kanske skulle jag behöva leva ett liv utan hår på huvudet. Sådant händer andra, inte mig.
I hopp om att håret skall växa normalt igen äter jag antihistaminer, antiinflammatoriska tabletter, smörjer med starka kortisoner och dricker vitaminlösningar. Är väl medveten om att det inte finns någon behandlingsmetod med dokumenterad effekt, men hur skall man passivt kunna acceptera den här utvecklingen i livet?
Snälla någon, håll tummarna för mig...
:(
. .
Jag håller alla tummarna för dig! Jag var ju äldre när jag fick sjukdomen, och kan tänka mig att det är lättare att acceptera och hantera om man är äldre.
Jag tycker att det är tråkigt att du känner dig så hämmad av håravfallet och att det tar upp så mycket av din tid. Du borde njuta av det liv du nu har framför dig. Håret påverkas ju inte av hur du mår. Det försöker jag tänka iaf. Det spelar ingen roll om jag är ledsen, oroad eller hela tiden tänker på det. Oavsett så ger det mig inte tillbaka håret fortare. Försök att njuta av tiden du har nu istället. Min tanke är "att idag har jag hår, och då är jag glad för det". ta en dag i taget är mitt tips. Går fläckarna att täcka idag? Har du hår idag? Ja, men njut då av det! Vi vet ju inte någon av oss hur morgondagen ser ut, och vi kan inte påverka det. Så bättre att vara glad för det vi har idag :)
Känn dig inte ensam och försök att komma ihåg att idag är idag. Framtiden är ju alltid oviss :)