• k girl

    Har ni verkligen behov av att tvätta kläder så ofta?

    Vi tvättar mer, med ettåring och treåring. Ettåringen kladdar ner mig och treåringen får lite kiss i kalsongerna då och då, eller någon nattlig olycka. oftast tvättar jag några lakan i veckan -våra, och sonens, pga kräks/kissolycka. När jag tvättat ikapp (för det gör jag) passar jag på att tvätta soffklädsel, kuddar, mattor etc om det finns behov av det.

    Dock är det inte alltid maskinerna går fulla. Kan ställa in maskinen så den kör ett program för halva maskiner.

  • k girl

    Tror det beror på hur man bor också... Syrran tvättar handdukarna mycket oftare än vi, men hon har så dålig ventilation att det tar låååång tid för dem att torka. Tvättas de inte surnar de till sist. Våra badhanddukar är torra en timme efter användning.

  • k girl

    Vår maskin tar 10 kg tvätt, så det skulle ta tid att vänta in så mycket 40- eller 30-gradig tvätt. Tycker ändå inte att jag tvättar i onödan.

  • k girl

    Oj. Jag har färgat flera tvättar... Har fått rosa och grådassiga plagg.

  • k girl

    Förresten, är det inte någon av er som har haft pälsänger hemma? Vi hade det i brf jag bodde tidigare, och där fick jag vanan att tvätta ofta eftersom de ger sig på smutsig tvätt men inte ren (annat än ylle och silke).

    Angående att ha för lite kläder, så är det säkert. Jag tvättar många gånger för att det behövs kläder och inte för att det fylls en maskin. Men jag förstår inte ändamålsenligheten i att köpa massor av kläder för att slippa tvätta? Sonen har 13 par byxor varav 4 par extra på förskolan, alldeles tillräckligt tycker jag och ändå kan de ta slut.

  • k girl
    sextiotalist skrev 2013-03-24 07:23:42 följande:
    Jag hade det en gång i tiden och fick då tipset från anticimex att man vädrar igenom garderoben en gång per när det är minusgrader ute, problemet löst.

    Vi har inte massor av kläder hemma. Men vi (tre personer, två vuxna och en tonåring) har en normal vecka 2 60, 2 40 och en 30-tvätt, men krisar det så kan vi fixa två veckor utan bekymmer.  
    När tonåringen var liten så gick det nog två 40-tvättar till.

    För övrigt så förstår jag inte vad det kan förebygga pälsängrar att tvätta ofta. När jag fick in pälsängrar, så var det just ylle som drog, smutstvätten var inte blan de rena kläderna och som jag skrev förut, vädrar man igenom kläderna under den kalla årstiden, så försvinner ängrarna  

    Pälsänger kan äta på smutstvätt av bomull, men rör inte ren tvätt av bomull. Det var många gånger jag hittade pälsängrarna i tvättkorgen trots att den rengjordes ordentligt mellan varje tvättomgång. Dun, ylle och sådant kan det ju ge sig på oavsett, men det bör hur som helst långtidsförvaras i plast. Sen är det också så att pälsängerägg och larver inte överlever en tvätt, men det överlever i minusgrader. För att bli av med pälsänger måste textilierna frysas i 4-5 dygn, så det räcker ju inte med att vädra. Däremot bör man ju hänga ut alla kläder någon gång per år och rengöra garderober och hyllor ordentligt. Vi fick in pälsängrarna via ventilationen och hade stora problem med det. 

    Vädring är ju för övrigt toppen, men svårt att göra när man bor i ett höghus utan balkong eller andra vädringsmöjligheter. Det var få gånger jag kände för att hänga ut mina kläder på mattställningen utanför porten.  
        
  • k girl
    sextiotalist skrev 2013-03-24 07:44:59 följande:
    Kvalstrerna dör under den här årstiden om du vädrar lakanen varje dag , sliter mindre på lakanen och betydligt mer miljövänligt.

    Kvalster dör av minusgrader, men det är inte kvalstren i sig man är allergisk mot, utan bajset som kvalstren alstrar. De försvinner inte vid vädring.

    När jag bodde i södra Sverige tvättade jag sängkläder minst en gång i veckan och täcken och kuddar kanske var tredje-fjärde vecka - vädrade täcken, kuddar och bäddmadrasser minst en gång i veckan. Det är inte nödvändigt där jag nu bor.

    //också kvalsterallergiker    
Svar på tråden Har ni verkligen behov av att tvätta kläder så ofta?