• Anonym (Anna)

    Ni som är otrogna, varför???

    Anonym (A) skrev 2013-03-29 13:34:57 följande:
    Har tappat tron på kärleken efter att ha kastat bort år av trohet medans jag hade en partner som bedrog mig.
    Han var den man minst kunde ana var otrogen (absolut ingen kvinnokarl utan mera en överkänslig mes).
    Ingen bryr sig om trohet idag.
    Känns som att jag måste skynda mig att vara otrogen innan jag blir bedragen själv.
    Fel jag vet men det lönar sig inte att hålla sig trogen.    
    Mm förstår det, vet du varför han var det, har du fått någon förklaring.. ? 

    Grejjen med otrohet som missbruk då,, är att det faktiskt oftast är de man minst anar.. De otippade som man inte ens tror har det intresset.. 

     
  • Anonym (Anna)
    Anonym (A) skrev 2013-03-29 13:55:04 följande:

    Han visste inte varför han var otrogen sade han.
    Han njöt inte ens av det vilket jag kan förstå eftersom han är som en lite skrämd harunge som knappt törs ta i tjejer.
    Nu ångrar han sig och vill ha mig tillbaka och nu låter jag honom lida genom att straffa honom.....hehehe!  
    Hur går det till om jag får fråga.. ? 

    Hur var han otrogen, en engångs" eller ett förhållande, längre liksom ?  
  • Anonym (Anna)
    Anonym (A) skrev 2013-03-29 14:11:12 följande:
    Det var enligt honom 2 tjejer som han hånglat med vid några tillfällen och höll armen om offentligt.
    Han sade att han inte legat med dem och det tror jag inte heller (eftersom han knappt törs ta i tjejer).
    En utav tjejerna skröt han vitt och brett om att hon dragit av honom byxorna och gett en avsugning.
    Det sista KAN ju vara sant eftersom det var HON som tog intiativet medans han säkert låg vettskrämd och tog emot.
    Men jag vet att sex kan han aldrig skaffa sig (jag var den första för honom och jag lät han ta tid på sig) på grund av taskigt självförtroende. 
    Vad har man för att man letar efter killar som man tror att man är trygg med?
    ALLA bedrar en till slut!     
    Nja,, det har man inget för nej.

    man kan ju aldrig veta, och det gäller väl allt här i livet.. Det finns inga facit så man får ta dagen som den kommer.
  • Anonym (Anna)
    Anonym (A) skrev 2013-03-29 14:22:16 följande:

    Det har dykt upp tillfällen då jag skulle kunna vara otrogen men jag valde att vara trogen dum som jag var.
    Jag hade inget för det eftersom min pojkvänner inte ens försökte kämpa emot.
    Vaför skall man vara trogen när ingen annan anstränger sig?

    Jag hade förstått det här med otrohet bättre om det hade varit en riktig snygg, charmig kasanova jag var ihop med. Då är det ganska naturligt att han charmar alla och är otrogen.    
    Det tycker jag inte.. Om du hade vart otrogen så hade ju du mått dåligt, troligtvis. Det är ju bättre att du mår bra av dig själv och ditt beteende..

    Casanovaja, det kan man vara trots utseende. Du är / var ju kär i honom, så vf skulle ingen annan kunna vara det ?  
  • Anonym (Anna)
    Anonym (Undrande.) skrev 2013-03-29 20:35:29 följande:
    Då måste kanske ja med vara otrogen då, så jag inte till slut blir ensam kvar som tror på de där om evig trohet till den man älskar.
    För som du säger, "lika bra, så ja inte e den som blir bedragen".
    Ursäkta ironin, jag kunde inte låta bli....

    Jag tror verkligen det finns de av oss som tror på evig trohet med kärleken och de som verkligen kan ha det så.

    Jag kan i alla fall stå, rak i ryggen, titta min älskling i ögonen och säga att jag inte varit otrogen och skulle aldrig vara det heller.
    Jag har missbrukat hans förtroende den gången flaskan var viktigare än annat....         
      
    Det tror jag oxå :) De som är vanliga och inte lider av missbruk kan säkerligen älska och leva i ett sunt förhållande  och inte vara otrogna.

     
  • Anonym (Anna)
    Sucker skrev 2013-03-29 20:48:34 följande:
    Har blivit rejält förd bakom ljuset och bedragen två förhållanden i rad nu. Det är så inhelvetes kränkande. Skulle gärna också vilja veta. Är det ren egoismen eller vad är det som skapar otrohet? att en del riskerar rasera precis allt man byggt upp bara för att det pirrar lite i underlivet. Även fast relationen är trygg och har ett väl fungerande sexliv. Hur kan det vara??

    Kommer fan aldrig kunna lite på någon igen. man tar skada verkligen! 
    Har du fått någon förklaring på vf han /hon bedragit dig.. ? 
  • Anonym (Anna)
    Sucker skrev 2013-03-29 20:48:34 följande:
    Har blivit rejält förd bakom ljuset och bedragen två förhållanden i rad nu. Det är så inhelvetes kränkande. Skulle gärna också vilja veta. Är det ren egoismen eller vad är det som skapar otrohet? att en del riskerar rasera precis allt man byggt upp bara för att det pirrar lite i underlivet. Även fast relationen är trygg och har ett väl fungerande sexliv. Hur kan det vara??

    Kommer fan aldrig kunna lite på någon igen. man tar skada verkligen! 
    Jag kan ju inte svara på vf din partner var det, men jag är det inte för att kränka och såra eller för att jag är egoistisk.

    Jag bara är det om och om igen. Jag vet ju inte om din partner är missbrukare ? Jag är det som du kan läsa i mina inlägg.

    Jag förstår hur oerhört tragiskt det blir och att en människas liv kan läggas i ruiner. Och hur knäckt tilliten blir och allt det där. Men det är som  att det inte bekommer mig. Jag förstår det intelligensmässigt. Men tar inte in det.

    Den biten är avstängd. Jag ser kvinnor och män sitta i total förtvivlan där jag går på behandling, de har just fått veta vad deras partner har haft för sig. Det är så oerhört tragiskt. Och det är ännu mer tragiskt att inte riktigt kunna förklara...
    Det tragiska i de människors lidande kan jag ta in, jag ser det ju, men inte hur och varför det ska vara så förkrossande liksom..
    Fastän jag vet att min man som är kränkt otaliga gånger på de mest fasansfulla sätt -Av mig, troligen på riktigt skulle ta sitt liv om han visste vidden av hur jag lever bakom hans rygg..
    Jag förstår även att jag kommer göra det om det inte slutar, dels för det har gått för långt, men dels oxå för att jag inte kan fortsätta för andras skull. Mitt missbruk har accat senaste åren way up.. Och jag hade tills för ca 6 mån sen totalt tappat kollen.
    Om man som ts är ex alkis är det lättare, lättare att förstå, sprit cig droger är beroende framkallande, det vet alla.
    Man blir full av sprit och blir beroende helt enkelt, även om det såklart inte är så enkelt,, de flesta missbrukare av alla kategorier har en bakgrund av dysfunktionalitet av något slag som gjort och gör att de inte funkar på samma sätt som en frisk människa.

    Men sex kärlek flört förälskelse förförelse.. Nej få vet det och ännu färre förstår hur det kan vara så och varför.

    Jag kan inte ens själv tala om varför men jag kan tala om hur det är och hur jag tänker. Eller inte tänker det beror på hur man ser det.
  • Anonym (Anna)
    Sucker skrev 2013-03-29 22:02:58 följande:
    Det är en djävligt lång historia men skall försöka kortfatta mig

    När frun stack, vart det en blodig strid med advokater och skit, fick aldrig chansen fråga henne. Den efter det blev bara fruktansvärt elak när sanningen uppdagades. Hon bad sen om ursäkt iofs och sen vet jag inte om det spelar någon roll men hon har adhd så det bara skriker om det. Det fick aldrig vara lugnt, skulle festas och gå på krogen jämt. Det visade sig att hon knullat runt ordentligt, fick gå och ta alla tester jag kunde komma på Glad som tur var frisk men det var bra nervöst. Bland annat hade hon smugit med en vän till mig i över ett år. Vännen fick en hederlig omgång stryk, skäms jag inte för en sekund!

    Den senare var ett misstag så är det. Men frun och jag hade allt man kan önska sig. Fint hus, segelbåt, bilar och sommarstuga. Barnen var lyckliga och vi hade inga som helst problem. Tilläggas skall att före detta hustrun hörde av sig i slutet på förra året, för första gången på fem år. Säger att hon saknar mig och allt vi hade, ångrar att hon lämnade och allt. Men någon förklaring har jag inte fått. Och naturligtvis har hennes tåg gått för att inte komma tillbaka....

    Har grubblat i åratal. Varför!?? 
    Jadu,, kanske det inte finns nån förklaring.. Ibland gör det bara inte det.

    En otrohet behöver inte betyda ett skit för den som är det. taskigt mot de som blir bedragna då det betyder allt för den.. Men så är det tyvärr.

    Så-Det kanske inte betydde nåt för frun och därför finns liksom ingen förklaring ?

    Ang ADHD så är det ju så att det är en punkt i kriterierna.. 
  • Anonym (Anna)
    Sucker skrev 2013-03-29 22:16:39 följande:
    Jo det har jag förstått, vill inte dra alla över en kam eller skuld belägga diagnosen adhd, utan misstänker hon även lider av någon personlighets störning. Har aldrig lyckats lura ut den biten riktigt
    Nej ok, men en sak kan jag nästan tala om för dig till 100% 

    Jag känner ju inte dig så jag kan inte säga bombis 100..

    Otroheten du blivit utsatt för beror sannolikt inte på dig.Det gör sällan det utan ligger hos den som är otrogen.

    Så att du känner dig kränkt kan du släppa, jag vill inte ta ifrån dig hur du känner. Jag fattar att man känner sig kränkt, förnedrad, offentligt förnedrad osv.. Men om man förstår att det inte beror på en själv och tar åt sig av den otrognes handlingar så kanske det blir lite lättare att leva med..?

    Jag gör det INTE för att kränka eller förnedra min man. Ingen annan heller av de jag vet -Tvärt om, de flesta av oss ( även jag ) älskar sin partner respekterar den mm, det handlar inte om det.

     
  • Anonym (Anna)
    Sucker skrev 2013-03-29 22:31:15 följande:
    Tack Anna (?) för dina otroligt vänliga rader. Jag skall ta till mig dem verkligen Skrattande

    Livet går fort, det gäller att leva det långsamt brukade min fader alltid säga... vad det nu har med saken att göra Cool
    Åå :D Tack ! 

    Ja gör det ! Lägg allt bakom dig och se det som att om det händer igen, beror det på den otrogne inte dig..

    Och då SÄRSKILT om man inte får en förklaring, då är det nästan uteslutande så.
    Annars så säger man : Jamen vad fan tror du, du ser mig inte, du kan inte knulla osv osv...

    Har de inte sagt så, ? Ja, då beror det inte på dig.  Och du, inte är du en sucker heller :) !
Svar på tråden Ni som är otrogna, varför???