Inlägg från: Tjorvigt |Visa alla inlägg
  • Tjorvigt

    testat färgade linser?

    Jag använder linser som är i färgen aprikos under vintern och linser som är bruna under sommaren.
    Jag har helfärgade(färgen ligger även över pupillen)linser med styrka som jag köper hos min optiker.

    Jag använder mina linser eftersom jag är väldigt ljuskänslig och dom fungerar lite som softare solglasögon som jag då även kan ha inne utan att se helt kocko ut Cool


    ღ Linus ღ
  • Tjorvigt
    Anonym (Nya Linser) skrev 2013-04-02 05:44:01 följande:
    Låter intressant jag har det också jobbigt med ljus vilket märke använder du? Jag går hos optiker nu för att byta till nya linser haft mitt gamla märke i 15 år. Första paret var katastrof det var 24 timmars linser som jag fick sår på insidan av ögonlocken av , fy tusan vad det gjorde ont- slängde dem fort som attans.
    ProClear Toric
    Coope Vision

    Har dålig koll på vilket som är namnet på själva linsen. Men det är det som står på förpackingen.

    Nu vet inte jag om mitt sätt att använda färgade linser är något som optiker rekommenderar.
    Men min optiker är medveten om hur jag använder mina linser och varför och hon har inte sagt något.

    Hon har däremot påpekat att hon ser att jag är ljuskänslig på mina pupiller, stängs tydligen långsammare än normalt och har även fått förklarat för mig varför jag är ljuskänslig och varför det har eskalerat med åren.
    Nackskada =(
     
    ღ Linus ღ
Svar på tråden testat färgade linser?