Inlägg från: Little Ms Chatterbox |Visa alla inlägg
  • Little Ms Chatterbox

    ADHD???

    Låter onekligen som ADHD och kanske med någon form av autism. Att leka men inte vara riktigt med i leken i alla fall eller att prata högt tex. 
    Jag sätter ingen diagnos, det brukar nästan alltid komma in någon i en tråd och säga det att folk bara sätter diagnoser över nätet bla, bla... Så nu är det sagt.

    Ger ni Omega? Det skulle kunna minska hyperaktiviteten. Hon behöver ro för att kunna varva ner. Att vara hyperaktiv är inte att ha en massa energi till övers. Utan det är ett symtom på stress.
    Att alltid utsättas för sakar som hela tiden pressar lite närmare gränsen för vad som man upplever som stressigt då reagerar kroppen, nerverna med en sorts flykt men eftersom faran inte är så överhängande så blir det bara en liten retning, och igen och igen. En inre oro och hyperaktivitet. 
    Att hon reagerar på det kör förbi en bil, att inte leka samma lek mer än någon minut osv.

    Hur är humöret annars? Kan hon bli oerhört arg eller absolut inte godta en anledning till att hon inte får äta godis just nu eller varför det ska ligga en matta på golvet? (bara ett exempel)
    Anledningen till att jag undrar är att det finns olika sorters Omega, olika blandningar och de påverkar olika och man får olika effekter av dom så för att hitta rätt sort så är det bra och veta vad för sort som är bäst för henne.

    Att få hjälp med det här kan vara väldigt svårt för en del, vet inte varför BUP helt plötsligt tycker att det är en del föräldrar som inte engagerar sig mer, en förälder ska inte behöva roa en 5-åring till att leka. Ok när de är 3 år men man behöver inte vara med ett så stort ("normalt") barn. Jag tror nog att ni gör mer än många andra föräldrar, att behöva försöka hålla samma tempo som er dotter verkar ha tror jag nog inte många orkar. 

    Jag tycker inte det låter som något helt normalt och att er dotter inte behöver utredas. Jag talar av egen erfarenhet och då har jag en son med svår ADHD och Atypisk Autism och resten av de andra syskonen är nog lite "dampiga" också. Det säger jag med en glimt i ögat, jag älskar dom som de är, men de är lite mycket ibland. Hon är ett barn med extra allt och behöver hjälp för att komma till ro, orka med sig själv och hinna tänka färdigt en tanke. Att inte komma ihåg vad man skulle göra ligger i arbetsminnet. Många med tex ADHD har inget arbetsminne alls eller mycket lite. Där kan Omega hjälpa till också, minnet blir bättre och det blir lättare att hålla ett tankemönster i gång. 

    Ligg på BUP och tjata, tjata, tjata. Ring en gång i veckan och om det inte hjälper så börja 2 gånger i veckan, be om förtur, avbokade tider eller bara ring och hör hur det går framåt. För att få hjälp så måste man oftast vara en riktigt jobbig förälder. De måste inse att de inte blir av med er förrän de hjälper er och för att kunna få mer pengar från politikerna så måste de kunna säg att de har föräldrar som ringer varje vecka.  

    Vår son får också Melatonin, fast i form av tabletter Circadin, han får en tablett vid 18.45 och en vid 20.30 när han lägger sig för att det ska hålla i sig lite längre på morgonen. Han får också Atarax för att lättare komma till ro för att kunna somna. Be läkare som skriver ut Melatoninet att få komplettera med Circadin för att se om det funkar bättre.

    Om ni vill ha boktips att läsa är Ross W Greene Explosiva Barn och Bo Hejlskov Problemskapande Beteende väldigt bra, de tar upp mycket av det du skriver om men även om barn med ett explosivt humör och det skriver du inget om att er dotter har men man kan använda mycket i böckerna ändå. Det är inget att man skulle vara en dålig förälder eller fel uppfostringsmetod utan mera att man använder ett väldigt tydligt sätt att vända sig till de som inte reagerar på samma sätt som andra.
    Det är det som ADHD till stor del är, att reagera på intryck på ett annat sätt än vad andra gör, men här i detta samhället som man har nu så finns det inte riktigt plats för att reagera och vara på ett annat sätt än vad "alla andra" gör.
     


  • Little Ms Chatterbox
    Orolig mamma Therese skrev 2013-04-26 18:15:12 följande:
    Nej, vi ger henne inte Omega3.
    Hennes humör kan vända väldigt fort, glad ena sekunden och helt vansinnig i nästa, ofta för småsaker, som ex att man inte ta fart på gungan på "rätt sida" eller om man skulle råka nämna att hon ska gå och lägga sig. 
    Som sagt är det jobbigt att behöva tjata, pratade med BUP idag och nu när hennes beteende påverkar lillasyster allt mer har de nu äntligen börjat ta problemet  "lite" mer på allvar, men fortfarande långt kvar. Min och makens förhoppning är att de ska kunna komma fram till någon diagnos INNAN hon börjar skolan, om ca 1 år. 

    Jag och maken tycker också att det låter som ADHD, enligt de böcker och vad vi läst på nätet. Främst en bok "Flickor med ADHD", som känns i stort sett som en faktabok för vår dotter. Om att flickor känner sig tryggare i hemmet och visar där vem dom är, medans de i sociala samanhang blir blyga och försöker smälta in som de andra. Detta stämmer bra med hennes beteende och är det som ställer till det mest, då hon är väldigt aktiv hemma och hos släktingar. Men när hon är på dagis eller träffar läkare osv, blir hon mycket försiktig och man kan knappt tro att det är samma barn.

    Vi fick också testa Atarax då hon även hade exem på händerna, det hjälpte mot klådan, men hade ingen annan effekt. Den ska bidra till trötthet men där märkte vi ingen skillnad. 

    Tack för din berättelse och boktipset, ska kolla på den!! 
    Det med humöret ger mig en större bild och blir lättare att fundera på Omega, om ni skulle vilja testa det. 

    De Omegasorter som finns med Omega-3 och Omega-6 i kombination tror jag är bäst i ert fall, MorEPA mini eller Eskimo Kids. Det är Omega-6 som gör den bästa effekten på sömnen, inte Omega-6 ensamt men ihop med Omega-3. 
    Det finns en Omegasort som enbart innehåller Omega-3 delen EPA. Den är väldigt bra för ett explosivt humör och aggressioner. Och jag tror nog att den säker skulle vara bra för er dotter men då får hon som sagt inte Omega som hjälper bäst för sömnen och jag tror att det är det viktigaste för er i nuläget, att hon sover mer och blir mindre hyper. Har jag fel så får du säga till. 

    Om ni testar Omega och ni ser viss effekt men önskar att det skulle kunna vara ännu bättre så testa att ge lite mer. Omega är en naturlig del av kosten och inga konstigheter men en del personer har större behov eller svårare att ta upp det riktigt så då får man tillföra det i form av kapslar on man inte går in för att verkligen boosta upp det med kosten. Men då är det frågan om sill och lax 6-7 gånger i veckan. Inget fel att försöka med det men kan vara svårt när behovet är väldigt stort.
    De eventuella biverkningar man har sett på en ökad konsumtion av Omega är främst lösare avföring, men oftast så går det över efter ett tag. 
    Vi ger vår son dubbel dagsdos av omega, 1 PlusEPA på morgonen och 4-6 Eye Q alt. 2 MorEPA mini till kvällen. Det är vad han behöver för att må bra och funka en hel dag.
    Fast om ni går ut så kraftigt direkt så kan ni missa den rätta dosen för just er dotter så testa med ett märke och se vad det ger och lägg till mer eller ett annat märke senare.

    Nu ska barnen i säng här så jag måste sluta. Fråga gärna om det är något som du undrar över.  
  • Little Ms Chatterbox
    Elin 885 skrev 2013-04-29 11:20:00 följande:
    lyllos dem får sin diagnos vid barnsben!!
    du kan vända dig till habiliteringen i ditt landsting också eftersom de gör npf-utredningar.
    Gör BarnHAB NPF-utredningar i ditt landsting? 
    Här (Kronoberg) kommer man till BarnHAB om man har dubbeldiagnos, autism eller förståndsnedsättning. De gör inga egna NPF-utredningar.
    Får man fråga var du bor någonstans? Hur lång (kort?) väntetid är det för NPF-utredning med tanke på att man har två ställen som gör utredningarna?
Svar på tråden ADHD???