Lilia skrev 2013-04-30 00:03:04 följande:
Det blir aldrig så pass varmt i Sverige att det är en relevant fråga. Det här hittade jag på nätet:
Hur lång tid tar det för 1 dl vatten och dunsta i ett vattenglas i en rumstemperatur på 25 grader?
Då hastigheten för vattnets avdunstning är beroende av omgivningens temperatur, kärlets utformning och vattnets utgångstemperatur är det svårt att beräkna fram exakt. En kvalificerad gissning är dock att det tar omkring 8 dygn förutsatt att vattnet från början är cirka 20 grader C och förvaras i ett glas som står i rumstemperatur
Vattenskålar är oftast större än ett vattenglas vilket ger större vattenyta=högre avdunstning. 1 dl på 8 dygn ger dock en förlust på 12,5 ml/dygn vilket är ganska mycket. Lägg till att många placerar vattenskålar i fönstret vilket ofta innebär att det finns element under och du kan på det ha solinstrålning som ökar avdunstningen.
Katter som bara äter torrfoder får ofta i sig för lite vätska, därför kan "lite göra mycket". Om du beräknar att en katt på 3 kg dricker precis de där 176 ml vatten den behöver varje dag gör det självklart stor skillnad om du beräknar 10 ml fel varje dag pga. att du inte har tagit hänsyn till avdunstningen (precis som du i övrigt måste ta hänsyn till om katten tillfälligt har ett ökat vätskebehov pga. värme, sjukdom eller liknande).