Hatar pollenallergi hur allergisk är du?
Jag gillar våren men avskyr allergin så nu vill jag gnälla av mig.
Hur allergisk är du på en skala 0-10?
Jag gillar våren men avskyr allergin så nu vill jag gnälla av mig.
Hur allergisk är du på en skala 0-10?
Jämfört med vad? Kan ju inte vet hur andra reagerar på pollen. Tar jag mina tabletter och håller mej inomhus så klarar jag mej rätt bra. Struntar jag i mina tabletter och går och sätter mej bredvid ån, så får jag nog rätt stora problem. Sen är det ju mindre pollen i år än ifjol, så vet int riktigt hur du vill jag ska rösta.
Just i år känner jag inte av nåt, andra år har man varit precis rödögd, kliande, snorig och nyser som fasen.
Jag hade mycket mer pollenallergi när jag var runt 20 år så det har vuxit bort med tiden...
I år är det mycket lättare än ifjol, men är inte helt säker om det är vid max ännu.
0 allergisk mot våren Får känningar av hund och katt dock och horribelt utseende av en del krämer jag testat.
Jag tar numera medicin året om (tabletter och kortisonspray alltid, ögondroppar vid behov) eftersom jag även fått konstaterat allergi mot kvalster utöver pollen då (och myggbett). Jag kan ha ett vanligt jobb och så, men min vardag begränsas en del och jag kan inte göra allt jag vill. Så 8 kanske?
Nu börjar det lätta lite. Jag är allergisk tidigare på våren med kliande ögon, rinnande näsa, hosta och jobbig andning. Allergin blev dock bättre sen jag började medicinera mot min reumatism, med ett läkemedel som "riktar om" immunförsvaret. Jag ligger väl kring 5-6 på skalan över allergi.
Just nu 1-2, jag känner bara av det om jag går i skogen. När jag var yngre var det mycket värre, mellan 7-35 år...
Brukar ligga på 10 så här års men kör nu med Livostin spray eftersom jag ammar och till min stora förvåning hjälper det extremt bra. Brukar annars ta piller, nässpray och ögondroppar men inget brukar hjälpa.
min allergi började ovanligt sent i år, nämligen bara häromdan. Känner det i ögon,nästa,och i lungorna. Brukar använda mig om nasonex och Kestine. Förra året var min allergi inte så farlig kanske låg på en 6:a som mest förmodligen pga att hela sommaren regnade bort. I år känns det väldigt jobbigt så vi får se!