Molande mensvärk sent i graviditeten
Hmm, jobbigt det här med att skilja på sammandragningar, värkar, mensvärk osv. Så här har det varit för mig:
Sammandragningar = magen blir hård och det kan kännas som om luften "går ur" en, kan göra lite ont inuti slidan ibland, det drar ner mot ljumskarna
Värkar = Mer som mensvärk, molande, sitter i ryggen och fram på magen, långt ner - kan också vara förvärkar (tappen förblir oförändrad)
Mycket sammandragningar har jag haft sedan mitten av graviditeten. Inget farligt, om dom inte gör hemskt ont. Är då livmodern som övar sig.
Mensvärk hade jag bara i början och har sedan haft någon enstaka gång - livmodern som växer. Men på slutet av en graviditet ska man vara uppmärksam på detta, eftersom det är mensvärken som gör att man öppnar sig. När man har vanlig mens så är det ju så att livmoderkanalen måste öppna sig lite för att blodet ska komma ut, då får vissa mensvärk som är olika stark på olika kvinnor. Samma sak är det ju när bebben ska komma, även om man ska öppna sig mycket mer då. 
Om jag var du skulle jag kolla ifall jag hade öppnat mig något.
Lycka till!!
//zmulan bf om 5 dgr enligt SM
