Så essensen av det du sa just nu är att du vill att människor ska vara snälla och trevliga mot dig. Visa respekt mot dig. Du vill bli hörd. Folk ska acceptera den du är.
Det är högst mänskliga krav du har ts och jag tror att alla önskar sig detta.
Det där med att behandla andra så som du själv vill bli behandlad, det ska du ändra på ts. Från och med nu ska du behandla dig själv så som du vill att andra ska behandla dig. Förstår du skillnaden?
Titta på det du har skrivit hitintills...
Anonym (dåligsjälvkänsla) skrev 2013-05-27 09:01:07 följande:
... Jag tänker ofta fortfarande om jag hör någon flina brevid mig att "det är säkert mig de skrattar åt" osv.
...umgås för att de känner att de inte kan säga nej när jag frågar om vi ska hitta på nåt i helgen
... jag vågar knappt tro att folk skulle gilla mig
... efter ett tag så slutade jag göra mig fin, eller ens "vardagsfin" inför min pojkvän
...och tänkte att han tycker jag är ful
...men jag tar åt mig ändå de få gånger vi kommer in på det) men jag kan ju uttrycka önskemål om samma saker av honom.
Anonym (dåligsjälvkänsla) skrev 2013-05-27 09:10:27 följande:
... klarar jag inte vad de klarar så känner jag mig sämst.
...Ens värde sitter ju inte i vad man presterar men så känns det för mig ibland.
Anonym (dåligsjälvkänsla) skrev 2013-05-27 09:41:15 följande:
... jag tänkte i ett år "det var mitt fel, jag var dålig, dum, oduglig" men sen minns jag ju att så var hon ju mot andra också.
... men blyg o tråkig skulle jag tro.
...men att få höra det känns som "jag duger inte med uppsatt" och det är ju knappast de han menar
Anonym (dåligsjälvkänsla) skrev 2013-05-27 10:05:14 följande:
... jag förstår inte varför jag inte kan ta det som en bra sak bara
Du gör vad du kan för att trycka till dig och trycka ner dig. Du är inget värd säger du till dig själv.