Inlägg från: Vinterankan |Visa alla inlägg
  • Vinterankan

    Anställd som alltid är borta

    Holly: Men då gör ju du ditt bästa för att lösa det. Personen här vägrar ju tex att jobba hemifrån och allt hennes arbete hamnar på andra personer istället. Det handlar inte om att aldrig vabba, det handlar om att försöka lösa de problem som kan uppstå pga att man måste vara hemma.

  • Vinterankan

    Man måste inte vabba heldagar så det går alldeles utmärkt att vabba och jobba hemifrån. Bara att man anmäler sedan att man har vabbar tex 4-6 timmar och inte hela dagen.

  • Vinterankan

    Om man vet med sig att man kommer utnyttja sina rättigheter till Max gällande vab och föräldraledighet så bör man kanske inte söka sig till små företag utan hålla sig till offentlig sektor eller stora företag.

  • Vinterankan

    Men i just det här fallet så finns det en pappa plus att det är möjligt att jobba hemifrån så här handlar det ju helt och hållet om en anställd som skiter i alla utom sig själv och sina rättigheter.

  • Vinterankan

    Ta har ju faktiskt frågat om hon kan jobba hemifrån när hon är hemma men det har hon vägrat, så ts har ju faktiskt pratat med henne även om hon kanske inte klart och tydligt sagt "ditt vabbande är ett problem".

  • Vinterankan

    Löjligt att säga att det är ett dåligt företag om man står och faller med en person. Ts företag har 3 anställda, 1 person är en tredjedel av personalstyrkan. Jag tror nog att även ett stort framgångsrikt företag skulle få problem om en tredjedel av personalstyrkan konstant var borta. Min arbetsplats har 400 anställda, om 133 av dessa konstant var borta skulle företaget få väldigt stora problem och antagligen förlora många av sina kunder och bli tvunget att börja göra sig av med folk. Fast hos oss så gör de anställda vanligen sitt bästa och har telefonen på och kollar av sin mail när de vabbar.

  • Vinterankan

    Men seriöst. Det finns nog inte något företag som skulle klara sig om en tredjedel av personalstyrkan hade hög frånvaro. Pia har helt rätt i det hon skriver och om man vet med sig att man kommer utnyttja sina rättigheter till Max så bör man inte vara på ett företag med få anställda.

Svar på tråden Anställd som alltid är borta