Jag slog min flickvän, ångrar jätte mycket!
LindaB85 skrev 2013-06-07 23:21:26 följande:
Hur många tjejer är de inte som ger en kille en fet örfil?? Jag tycker de du gjort är oacceptabelt. Men prata med henne om du så måste väcka henne. Berätta hur du känner och sen är de upp till henne om hon väljer att förlåta och lita på att du ALDRIG gör de igen eller om hon lämnar dig!!TS, bra att du ångrar dig och inser vad du gjort. Detta är INTE OK! Inte hennes beteende heller, men det är upp till er hur ni väljer att "kommunicera".
Jag tror inte det är fel att väcka henne för att prata nu. Risken finns om du somnar att hon sticker iväg imorgon innan du hunnit vakna. Ju längre tid det går innan ni pratar, desto jobbigare kan det bli.
Du bör be ordentligt om ursäkt - både för örfilen, och för att du inte gick ut ur rummet när hon ville sova (hon är säkert lika upprörd över detta som över örfilen). Sitter man i sängen så lämnar man företräde till den som vill sova! "Gå ut själv om du vill sova, skitunge" är oerhört omoget och jag förstår att hon blev rasande av det.
Vill du att allt skall bli bra, så tag även på dig skulden för grälet (sen borde hon också hanterat det annorlunda än knuffar och hårda ord).