Inlägg från: Anonym (ssk) |Visa alla inlägg
  • Anonym (ssk)

    Hjärntumör? Vilka symtom?

    Hur vet du att det är en hjärntumör man letar efter? I så fall brukar man inte vänta i månader, utan man får en akuttid.

  • Anonym (ssk)
    EllisBell skrev 2013-06-24 20:56:28 följande:
    Personlighetsförändringar. Vanligast är dock huvudvärk och synbortfall.
    Ja, eller epileptiska kramper. Men alla nämnda symptom är också symptom för ofarligheter!
  • Anonym (ssk)
    mamma40plius skrev 2013-06-25 21:35:25 följande:
    För mig gick det till så att ögonläkare upptäckte sk staspapill, dvs svullen synnerv (det är ett symptom som endast drabbar personer m hjärntumör el pseudo hjärntumör. I mitt fall misstänktes pseudo hjärntumör, dvs Högt tryck i spinalvätskan. Trots misstanke om det senare framför hjärntumör så skickades jag till akuten omedelbart med remiss för att göra en första röntgen av huvudet samt för att göra en tryckmätning av spinalvätskan. Därefter fick jag göra en magnetröntgen inom kort tid, minns inte hur många dagar/veckor det tog, innan de helt ville utesluta hjärntumör. Jag tycker alltså att Du ska be en van läkare, helst ögonläkare att titta i din dotters ögon och se om hon har staspapill. Alla med hjärntumör har inte staspapill, men alla som har staspapill har för högt tryck i spinalvätskan, vilket är en mkt stark indikator på hjärntumör.

    Kolla staspapill behöver man inte vara ögonläkare för. Sannolikt är det redan gjort. Och ts, att utesluta hjärntumör är inte sammasak som att misstänka det. Misstänker man det görs en MR/CT snarast. Barnmigrändiagnosen är ju satt, så nu vill man ju bara vara extra noggrann.
  • Anonym (ssk)
    Anonym (Orolig mamma) skrev 2013-06-25 21:57:46 följande:



    Har du läst hela förloppet som jag beskrev här ovan?
    Ja, och i ett basalt neurologstatus kan man upptäcka staspapill. Neurologstatus kan läkare genomföra.
  • Anonym (ssk)
    Anonym (Orolig mamma) skrev 2013-06-25 22:09:17 följande:



    Fackspråk? samma som att lysa med ficklampa i ögonen?

    Ja.
  • Anonym (ssk)

    TS, jag antar att ni har kollat barnets psykosociala miljö? Huvudvärk, magvärk utan diagnos, kan ibland vara extrem stress. Hur ser vardagen ut? Vänner? Skola?

Svar på tråden Hjärntumör? Vilka symtom?