Är det vanligt att folk påpekar hur sött ert barn är varje gång ni går ut?
så äckligt hur folk börjar bedöma ens utseende direkt från det att man föds, säger en del om världen vi lever i...
så äckligt hur folk börjar bedöma ens utseende direkt från det att man föds, säger en del om världen vi lever i...
att kommentera hur sött ett barn är är att signalera till barnet att:
1: utseende är viktigt
2: att vara fin är bra, och därmed:
3: att inte vara söt är dåligt.
du behöver absolut inte hålla med mig men det blir lite poänglöst att fortsätta detta när du inte alls verkar förstå hur jag menar.
jag har heller aldrig sagt att "söt" är något negativt, det jag säger är att jag inte tror det är hälsosamt för barn att från tidig ålder få sina utseenden recenserade av sin omgivning.
jag har även flera gånger förklarat varför jag tror att det är så, och börjar finna det frustrerande hur du svarar med motfrågor som utgår från saker jag aldrig påstått.
ok såg nu dina tidigare inlägg, förstår hur du menar, vet dock inte riktigt om jag köper din teori rakt av.