Inlägg från: Lindsey Egot the only one |Visa alla inlägg
  • Lindsey Egot the only one

    Varför påverkar moderns inskrivningsvikt barnets födelsevikt?

    Det där har inte stämt på mig men visst jag vet att jag inte kan stå för majoriteten men jag vägde 48 kg på inskrivningssamtalet med min första, barnet vägde 4180

    1:a 4180g födseln, jag 48kg inskrivningen
    2:a 3330g födsel, jag 58kg inskrivningen.
    3:e 3610g födseln, jag 66kg inskrivningen
    4:e 3490g födseln, jag 62kg inskrivningen
    5:e 3900g födseln, jag 74kg inskrivningen

  • Lindsey Egot the only one

    Och ja jag har lagt på mig rejält

  • Lindsey Egot the only one

    Fiya

    Nu svor du i kyrkan så det ven om det.

    NÄ DE HAR SAMMA PAPPA ALLA FEM!

    Jag hatar att folk tror att man knullar med vem som helst och hur många som helst bara för att man har fler än ett barn!

  • Lindsey Egot the only one

    Fiya

    Andra får göra precis vad de vill men att de tror bara för att man ev har många barn stör mig. Mvc sköterskan har ända sedan 2:a barnet frågat om det är samma fader. Istället för att bara fråga om namnet.

  • Lindsey Egot the only one

    Då är jag ju ett bevis på och slår hål på myten att barnen väger mer ju fetare modern är. Eftersom jag har samma fader till alla barnen.

    Jag vet en kvinna som födde sitt andra barn och hon vägde över 100kg och bebisen föddes efter bf men vägde under tre kilo och var 47 cm lång. Den första var normal när hon föddes.

Svar på tråden Varför påverkar moderns inskrivningsvikt barnets födelsevikt?