Inlägg från: skogsvitter |Visa alla inlägg
  • skogsvitter

    6 månader bebis äter ingenting

    Låter som protester mot på tok för mycket mjölmat alldeles för tidigt. Förmodligen har hans mage slagit bakut fullständigt! Att ge så mycket välling så abrupt kan få vilken mage som helst att strejka! Tro fan att han inte vill äta längre

    Lägg genast av med vällingen och se till att ge honom anpassad föda igen (dvs amning och ersättning). När detta kommit i sin ordning igen (lär gå på bara någon dag) så börja med smakportioner som vanligt efter någon vecka eller så.

    I den åldern helammade vår yngsta dotter fortfarande, men vår stora hade börjat matvägra redan då vi introducerade gröt alldeles för tidigt till henne (på order från BVC och tyvärr fattade vi inte bättre på den tiden). Det är helt normalt att de reagerar så här när man har för bråttom med att införa annan mat, speciellt välling och gröt som är extremt påfrestande för deras magar i större mängder eftersom det är rent spannmål, till skillnad från mjölken de är skapta för att äta. Därför ska man egentligen börja med välling i lika små mängder som man börjar med gröt! (se livsmedelsverkets hemsida för info om detta).

    Man avråder absolut att ge så här mycket välling till så små bebisar, så som sagt. Lägg ner den och låt honom helt enkelt inte få något alternativ till ersättning/bröstmjölk. Då kommer han börja äta så fort magen återhämtat sig, jag lovar

  • skogsvitter
    Ledilnaan skrev 2013-07-26 23:45:11 följande:
    Så länge han äter lite och är glad så är det ingen större fara.
    Ammar du fortfarande? Jag helammade min son till han var 8 mån för han vägrade mat, efter 8 mån började det att gå lättare.

    Har du provat majsvälling? Testat Nestlés välling? Från vilken ålder får han välling? Om han får från 6 mån, så testa att gå ner till 4 mån igen.
    Hrm det finns ingen välling från 4 mån... man ska inte börja med smakisar förrän bebisen är 6 månader.
  • skogsvitter
    Alby skrev 2013-07-27 05:06:33 följande:
    Nu på sommaren är det extra viktigt att han får i sig vätska, och vid 6 månader är ju ersättning eller bröstmjölk det bästa. Byt ersättning till semp eller nan, han kanske har tröttnat på hipp. Istället för youghurt smoothies kan du mosa banan med ersättning. Har du prövat att ge ersättning på sked eller pipmugg? Spädbarn är inprogrammerade till att inte svälta sig själva, men det är ändå lätt att bli uttorkad på sommaren. Välling är bättre än ingenting alls men ersättning/bröstmjölk är det bästa. Och byt sköterska på BVC!
    Bra tips, håller helt med!

    TS du säger att du funderar på att ta bort ersättningen helt när du egentligen skulle behöva göra tvärtom! Du tänker helt fel Det är vällingen du ska ta bort från vardagen, inte ersättningen. Testa att byta märke mellan ersättningar istället, eller smaksätt med något som många gör. Du kan blanda med ytterst lite välling eller smaksätta med lite vaniljpulver tex. Eller testa sked eller mugg som Alby skriver. Man får helt enkelt prova olika sätt, och som sagt, de svälter inte sig själva (åtminstone inte utan anledning) men då måste du också sluta erbjuda välling hela tiden! Det är vällingen och mjölet som förstör bebisens mage och förstör matlusten.
  • skogsvitter

    Ja fast numera heter det ju tillskottsnäring, men det är exakt samma sak som tvåan. Du kan ju naturligtvis fortsätta med ettan om du vill det också, den som är från nyfödd alltså.

  • skogsvitter

    Stämmer inte att de sover bättre på välling, det är väldigt olika. En del sover mycket sämre istället, en del får krångel med magen, en del sover dom innan osv. Men det klart att det finns barn som sover bättre, då talar man dock om en slags paltkoma som jag inte tror är särskilt hälsosam egentligen... Många med lite större barn som får välling på kvällen och sover oroligt märker faktiskt en mirakeleffekt av att istället byta TILLBAKA till ersättning igen Så jag vill nog påstå att det är vanligare att det fungerar tvärtom!

Svar på tråden 6 månader bebis äter ingenting