Svärdotter från hell
AngieT skrev 2013-07-29 09:59:30 följande:
Du har aldrig haft en jobbig svärmor, eller hur?Avstånd, nej. Men får jag en son tänker jag fan inte ringa honom stup i kvarten och bete mig som om min son är min man, som många äckliga incestuösa kärringar.
Vad är det egentligen för fel på många kvinnor med söner? Det är svärmor som är problemet 9 ggr av 10, inte svärdottern. Kan ni inte bara inse att ni aldrig kommer vara number one för er son igen när han passerat typ, 14?
Men nu är väl inte alla svärmödrar så. Visst finns det svärmödrar from hell. Men det finns också svärdöttrer och -söner som kanske inte alltid beter sig så bra.
Min svärmor är den bästa svärmor man kan önska sig. Likaså min svärfar. Jag har haft en fin kontakt med dem sedan första början och blev mottagen med öppna armar.
Så det finns faktiskt bra svärföräldrar också.
Jag tycker inte att man ska döma TS. Utifrån det hon har berättat så är det svårt att få en riktig uppfattning om hur relationen ser ut då hon inte har lämnat tillräckligt mycket information.

