• Anonym (Hmm)

    Separata boenden för bebis?

    Vad tycker ni, när kan bebisen börja ha två boenden?
    Varannan vecka, eller varje helg, eller kanske varannan helg?

    Soc rekommenderar 2, 3 år...

  • Svar på tråden Separata boenden för bebis?
  • Anonym (Hmm)
    Anonym (beror på) skrev 2013-08-07 01:26:16 följande:
    Socialstyrelsen håller på att revidera rekommendationerna. Barn kan ha växelvis boende från väldigt ung ålder, om föräldrarna kan samarbeta och byten sker ca var 3:e dag.
    Ok Jag och min pojkvän funderar på att bli särbo ett tag pga jobb (lång historia). Samma stad fortfarande dock! Så frågan är om tösen kan flytta fram och tillbaka varje vecka, så hon kan träffa båda problemet är att jag ammar henne, hon är 7 månader snart

    Hmm.. Men vad menar du med att det beror på om föräldrarna kan samarbeta, påverkar det hur mycket bebisen kan flytta runt i veckorna?
  • Anonym (Hmm)
    Queenie70 skrev 2013-08-07 07:37:37 följande:
    Att det "går" betyder knappast att det är särskilt nyttigt. Skulle man själv vilja flytta runt var och varannan dag. Rätt sjukt att utsätta en bebis för
    Nåt så ickeidealiskt pga ett jobb?! Ibland måste man sätta bebisens bästa före sina egna önskningar.
    Nej det vill vi inte, just därför försöker jag ta reda på lite mer. Vi skulle aldrig göra så mot vår lilla tjej om det visat sig gå dåligt för andra t.ex.. Vår instinkt säger att det är alldeles för tidigt, hon har varit 4 timmar som högst ensam med sin pappa hittills. Men vi måste ändå kolla på alternativet. Han måste som sagt flytta eller så har vi inte lika stadig ekonomi som nu.
  • Anonym (Hmm)
    Anonym (tveksam) skrev 2013-08-07 22:02:02 följande:
    Rent psykologiskt är det så att ett barn behöver få en trygg anknytning som liten för att bli en välmående vuxen. Förutsättningarna för en trygg anknytning är en kontinuerlig nära fysisk o psykisk relation i en van miljö där synintryck, lukter, ljud o smaker är väl kända. Hälftenboende _kan_: fungera tidigt om barnet tex får med sig sina vana saker i flytten mellan hemmen, att föräldrarna har så bra samarbete att båda kan finnas nära till hands om barnet visar tecken på oro eller att må dåligt på annat sätt. Det är också viktigt att hälftenboende inte blir en fråga om rättvisa mellan föräldrarna utan vrekligen görs till något positivt för barnet.
    Jo frågan är vad som är bäst för flickan,,,min man vill ju träffa henne lika mycket som mig såklart, det är svårt att inte vara egoistisk i denna fråga, det är vår dotter. Men måste försöka ta undan dom känslorna här. Kanske är bättre att hon får en trygg start i ett och samma hem dom första åren, sen kan hon börja flytta runt. Vi har ju så nära till varandra så vi får väl försöka träffas dagtid hos pappan isåfall,,
  • Anonym (Hmm)
    Dr Mupp skrev 2013-08-07 22:07:20 följande:
    Jag träffade min mamma mer sällan än så och är hur nöjd som helt med det. Hellre det än skickas runt som en vante.
    Hur ofta träffade du din pappa som liten? Vill att hon ska få god kontakt med oss båda,,
  • Anonym (Hmm)

    Nej inte bostadsbidrag. Det är min sambos företag som bl a behöver nya lokaler och det ska de ordna i lägenheten, det är ett stort projekt så det är mycket att förklara. Men hur som helst, så är det antingen eller, han får antingen säga nej till detta och bo med oss eller flytta med villkor att vi löser detta med dottern på ett sunt sätt för henne.

  • Anonym (Hmm)
    MsMagnolia skrev 2013-08-08 12:10:14 följande:
    Det undrar jag också. Låter alldeles galet i mina öron. Väldigt nyfiken på detta, TS. Kan du svara? Och varför kan inte du och barnet flytta med honom? Vad hindrar att DU också bor i hans lägenhet om nu barnet kan/får bo där?
    För att den nya lägenheten kommer vara hans arbetsplats.
    Vi har ett underbart hem här redan. Det är för hans jobb som han isåfall skulle flytta.

    Om han nu ska det. Det lutar åt att han bor kvar och lägger ner projektet. Vi vill inte utsätta barnet för flytt så tidigt framochtillbaka. Känns inte alls bra i hjärtat
  • Anonym (Hmm)
    MsMagnolia skrev 2013-08-08 12:54:17 följande:
    Men varför måste han antingen tacka nej till projektet eller sova i en annan lägenhet? Det låter orimligt.
    Fast det är inget konstigt, han är egen företagande, de håller på med ett projekt och nya lokaler ska göras, min sambo jobbar 24 h varje dygn, han bestämmer sina tider. Han bor med sitt jobb. Och de behöver flytta. Det är oväsentligt varför han behöver flytta egentligen, frågan är ju vad den bästa lösningen är. Vi vet ju redan alternativen..
  • Anonym (Hmm)
    MsMagnolia skrev 2013-08-08 13:05:04 följande:
    Isåfall så låter det ju inte som ett bra ställe för en bebis att vara på, det låter inte som ett hem utan snarare som om han övernattar på en byggarbetsplats eller nått! :)

    Lycka till!
    Fast ska hon flytta varannan vecka så kommer han ta ut föräldraledigheten de veckor hon är hos honom, så att han inte jobbar.
    Hon kommer isåfall ha ett rum där. Och han har alla sina saker där också...
    Men som sagt så har vi dumpat idén istort sett.. Känns inte bra!

    tack för alla tips!
  • Anonym (Hmm)
    Queenie70 skrev 2013-08-08 14:46:26 följande:

    Då skulle han ju kunna ta föräldrarledigt och vara i er gemensamma bostad också...
    Ja, hela idéen ville vi iallafall bara se över. Men vi har dumpat den nu. Flickan ska inte behöva flytta när hon är så liten {#emotions_dlg.flower}
  • Anonym (Hmm)
    Anonym (abc) skrev 2013-08-09 13:14:47 följande:
    Är detta en trolltråd?

    Jag känner inga egenföretagare som kan ta i princip någon föräldraledighet alls och definitivt inte de som jobbar 24 timmar per dygn. 

    Och som andra sagt - varför skulle han inte då i så fall vara i ert hem och varför kan inte du vara i hans lägenhet så att ni är hela familjen som flyttar fram och tillbaka?   
    Som jag svarat ovan så har vi lagt ner idéen om en flytt.
Svar på tråden Separata boenden för bebis?