• MsMagnolia

    Separata boenden för bebis?

    Anonym (Polly) skrev 2013-08-08 11:43:07 följande:

    Varför ska han bo i annan lägenhet än er om det är samma stad?
    Det undrar jag också. Låter alldeles galet i mina öron. Väldigt nyfiken på detta, TS. Kan du svara? Och varför kan inte du och barnet flytta med honom? Vad hindrar att DU också bor i hans lägenhet om nu barnet kan/får bo där?
  • MsMagnolia
    Anonym (Hmm) skrev 2013-08-08 12:24:47 följande:
    För att den nya lägenheten kommer vara hans arbetsplats.
    Vi har ett underbart hem här redan. Det är för hans jobb som han isåfall skulle flytta.

    Om han nu ska det. Det lutar åt att han bor kvar och lägger ner projektet. Vi vill inte utsätta barnet för flytt så tidigt framochtillbaka. Känns inte alls bra i hjärtat
    Men varför måste han antingen tacka nej till projektet eller sova i en annan lägenhet? Det låter orimligt.
  • MsMagnolia
    Anonym (Hmm) skrev 2013-08-08 12:59:03 följande:
    Fast det är inget konstigt, han är egen företagande, de håller på med ett projekt och nya lokaler ska göras, min sambo jobbar 24 h varje dygn, han bestämmer sina tider. Han bor med sitt jobb. Och de behöver flytta. Det är oväsentligt varför han behöver flytta egentligen, frågan är ju vad den bästa lösningen är. Vi vet ju redan alternativen..
    Isåfall så låter det ju inte som ett bra ställe för en bebis att vara på, det låter inte som ett hem utan snarare som om han övernattar på en byggarbetsplats eller nått! :)

    Lycka till!
  • MsMagnolia
    Anonym (Hmm) skrev 2013-08-08 13:24:37 följande:
    Fast ska hon flytta varannan vecka så kommer han ta ut föräldraledigheten de veckor hon är hos honom, så att han inte jobbar.
    Hon kommer isåfall ha ett rum där. Och han har alla sina saker där också...
    Men som sagt så har vi dumpat idén istort sett.. Känns inte bra!

    tack för alla tips!
    Och varför skulle han inte kunna vara hos er varannan vecka isåfall, om han ändå tänker vara föräldraledig halvtid? Det låter... underligt.

    Nä, är ni ett par så får ni helt enkelt flytta till och från barnet. Snart är hon 8-9 månader och då kommer hon förmodligen in i en fas där anknytningen är viktig och hon kan bli väldigt mammig (eller pappig). Det låter bra att ni skrotat idén om två boenden!
Svar på tråden Separata boenden för bebis?