Inlägg från: live psy |Visa alla inlägg
  • live psy

    när skall man ringa efter ambulans

    Man ringer väl ambulans när man är i behov av den, bruten arm skulle jag verkligen kalla behov.
    Varför ska jag plåga mitt barn med att frakta den privat i bil till akuten där man har några timmars väntetid när man kan ringa ambulans och sätta fast armen för transport?
     

  • live psy
    Scrubs81 skrev 2013-08-29 18:23:15 följande:

    För att alla armbrott inte är lika. Och ställ dig den enkla frågan, blir barnet gladare av att utsättas för en ambulanstransport? Min upplevelse är att många barn blir rädda och man får ägna en stor del av transporten åt att få dom mindre rädda. Man sätter sällan fast armen på barn, iom att dom gärna skriker bara dom ser vår utrustning...ibland får mamma sitta på stolen där jag ska sitta, och jag bakom huvudet, bara för att det är en så jobbig situation för barnet. Vilket behov av vård finns det då?

    Många kommer gående in på akuten med sina radius frakturer, vilket behov har de av ambulans? Och om du inte redan vet, man får inte förtur på akuten, inte nån, bara för att man kommer i ambulans... 
    Jag antar att barnet blir garanterat gladare av att bli behandlad av utbildad personal samt få smärtstillande vid kontakt.
    Jag vet själv inte hur man ska göra vid benbrott, har i regel inte verktyg med mig så jag kan fästa armen, brukar heller inte ha smärtstillande droger i bakfickan.
     
    Självklart kan dom bli skrämda av situationen, inte varje dag man får ambulans skickat men det är garanterat  bättre lösning är att frakta dom i svår smärta till akuten.

    Sen att det finns folk som gör det förändrar ingenting.
     
  • live psy
    Scrubs81 skrev 2013-08-29 18:31:30 följande:

    Alla barn behöver inte smärtstillande, så länge armen är still! OK? Att hålla sin arm still själv, kan vara det bästa!

    Vem pratar om svår smärta? Läs vad jag skriver istället!  
    Nej förmodligen inte men jag skulle i alla fall kalla på yrkesfolk framför att försöka hantera mitt barn i en unik situation där jag riskerar att skada ytterligare.
     
    Jag utgår ifrån dom värre sorter, nu kan jag inte alla namn i huvudet men den typen där benet bryter sig ut genom huden, svår smärta är oundviklig.
    Kan tänka mig att vid lättare fraktur behöver man inte fylla ungen med opiater men fortfarande så kan oprofessionellt hantering orsaka mer smärta än nödvändigt.
     
Svar på tråden när skall man ringa efter ambulans