• ulimon

    Ni med IBS, hur äter ni för att må bra?

    Hej!
    Har också Ibs, fick diagnosen för ca 1 år sen. Men hade länge problem innan i magen med värk, illamående o olika med avföringen. Har mer problem nu igen och varit in på akuten med ambulans för sådan fruktansvärt värk/sveda i magen. Inget kul och det var 2:a gången jag fått åka in med ambulans pga magvärken/illamående. 1:a gången var för 1.5- 2 år sen. Börjar också fundera kring maten. Men tycker jag försöker prova det mesta men inget verkar hjälpa i längden. Har värst på morgonen. Försöker även undvika stress men inte alltid så lätt när man har en 6åring och så ska man orka jobba heltid. Har även whiplash sen -99 som också krånglar till o från.

    Mina mesta problem är magvärk/sveda, illamående, hård/lös mage och ibland kan jag inte gå toan o göra det andra på flera dagar/1 v.

    Dricker 1 glas med Aloe Vera brustablett (från apoteket) på morgonen innan frukost men tycker nu att de inte hjälper så mycket. Har ni något som ni tycker hjälper förutom ändring i kosten/träningen?

Svar på tråden Ni med IBS, hur äter ni för att må bra?