Inlägg från: amia01 |Visa alla inlägg
  • amia01

    Hjälp - Min klädångest begränsar mitt liv!

    Jag har dagliga problem med att hitta kläder att ta på mig till arbetet, för att inte tala om att klä mig för fester och liknande. Har gått så långt att mina kollegor kommenterar mina kläder och att jag undviker att gå bort på finare tillställningar för att jag inte kan klä mig passande.  

    De två största problemen är att jag varken har ekonomi eller tid att köpa kläder. Har max 4000 kr/år att lägga på kläder - och då ska allt ingå, även skor och ytterkläder. Har försökt att köpa på postorder - men eftersom vi saknar snabbare variant av internet så är det inget snabbt sätt att lösa problemet på. Lägg till att jag också har en något udda storlek - lång och bred  som gör att jag inte kan handla i många "standard-butiker" + ett totalt ointresse för mode = min totalt utslitna och omoderna garderob.

    Nu är jag bjuden på ett större kalas o tvungen att åka på arbetsresa med krav på lite snyggare kläder - kontot tomt och kalendern full. Paniken kommer långsamt smygande och jag har ingen aning om hur jag ska lösa problemet. Hjälp!!!!!  

    (För att ni ska fatta hur min garderob ser ut, så kan jag nämna att årets klädinköp hittills varit ett par sandaler, en tröja, ett par jeans, underkläder, strumpor,vår/höst jacka... Festkläder har jag inte köpt några nya på 7 år, och arbetskläder begränsar sig till 2 par byxor och 5 tröjor/skjortor som jag växlar mellan.)

          

  • Svar på tråden Hjälp - Min klädångest begränsar mitt liv!
  • amia01
    lövet2 skrev 2013-09-12 12:10:57 följande:
    Jag är också så där ointresserad av kläder, och lägger betydligt mindre pengar än du på kläder t o m. När jag drabbades av en inbjudan till finare bröllop, då anlitade jag min shoppingvana svägerska. Hon fyndade en tjusig långklänning i min storlek för nästan ingen kostnad alls. Tillbehör lånade jag i hop (jag menar varför skulle jag köpa en aftonväska som jag aldrig mer skulle använda?).

    Har du ingen vän eller släkting som kan hjälpa dig med klädråd och tips?

    Umgås tyvärr mest med likasinnade, och släkten bor långt borta. Annars så har jag lånat en del från min syster genom åren, men som vi bor nu så funkar det inte.

    Känner för att sjukskriva mig närmsta tiden för att slippa skiten. Fattar ni som bjuder in till alla fina fester hur dåligt man kan må av klädkraven??

    Har själv stora och små fester - men aldrig med klädkod/förväningar. Alla är faktiskt inte intresserade eller har möjlighet att fixa lämplig klädsel.       
  • amia01
    k girl skrev 2013-09-14 20:28:01 följande:
    Fast alltså, jag har haft samma festklänningar i tio år. De används så sällan att de inte slits och med en smickrande klassisk modell och enfärgat går de ju inte ur mode heller.

    Samma sak med snyggare vardagsplagg, typ klädda kjolar, kavajer eller snygga byxor med klassiskt snitt. De håller många år och hålls moderna med nya toppar.
    Håller helt med. Problemet är bara att jag inte kan lägga tid och pengar på kläder för huvud taget. Har ju haft min klänning i många år nu, och kommer säkert att ha den i många år till. Men det räcker ju inte med en klänning. Behövs lite olika toppar/kavajer till, olika beroende på årstid. Och skor likaså.
    Har fullt upp med att lyckas klä mig hyfsat till jobbet, trots att det enda som krävs är jeans och topp/skjorta. Därför finns inga kjolar eller kavajer i min garderob. Bara en klänning med kofta till. Och den har jag haft på varenda fest jag varit bjuden på de senaste 7 åren. Julfester, midsommarfester, födelsedagar och dop. Börjar kännas lite småtrist även för mig.
    Hur handlar man billigt och snabbt, när man är totalt ointresserad av kläder???
    För mig vore det en dröm slippa tänka på kläder - men tyvärr är det ju inte så världen ser ut.
  • amia01

    Tack för bra tips. Men har testat alla dessa varianter med blandade resultat. Ca 1 av 10 plagg funkar när dom väl kommer hem. Storlek 46 i underdelar, 42 i överdelar, är för lång och "platt" för de flesta "XL" varianter som finns. Byxorna hänger runt magen, men sitter som "korvskinn" runt lår och stuss, dessutom 10 cm för korta...Verkar som om man inte får vara lång och bred?
    Kjolar funkar bättre, men kräver ju mer "tillbehör", andra skor + strumpbyxor/tights. Och jag klarar inte av att ha strumpbyxor på mig utan att känna mig fruktansvärt obekväm Så det är ett definitivt sista hands alternativ.

    Tröttnade helt på nätköp efter att ha försökt hitta ett par passande jeans i våras. Först ett evigt lusläsande av måttabeller, och sedan ändå retur på retur, följt av massor av timmars letande i olika butiker - både dyra och billiga. Till sist hittade jag ändå två par på "billigaste restrean" i en dyrare butik. Antar att dom inte passade någon annan än mig Nej, kläder är pest!!!

  • amia01
    Nutnut skrev 2013-09-16 10:54:00 följande:
    Att köpa byxor på nätet förstår jag är jättesvårt. Det är ju väldigt individuellt vilken passform som passar osv. däremot är det lättare att köpa tröjor, blusar och klänningar online. Speciellt sådant som inte sitter jättetight.

    Hur kommer det sig att du inte gillar strumpbyxor? Annars brukar ju klänning vara ett bra plagg då det är bara ett plagg som du inte behöver matcha med saker.

    Tänker att blusar/tunikor borde vara ett bra plagg för dig. De sitter ju sällan tight och du är fin som du är utan kavaj osv. Något som nästan alltid funkar är svarta byxor och en blus med något fint mönster. Då blir man rätt uppklädd men det är ändå bekvämt. HM har väldigt billiga. Många kostar typ 149 kr st så om du köper ett par sånna och letar fram några svarta byxor så borde du ha lite mer att växla mellan som arbetskläder.
    Ha, ha  kan nästan tro att du står bakom min rygg när jag skriver. Stämmer precis!

    Strumpbyxor är någon fobi som jag levt med hela livet - kliar, varmt, knöligt... Finns inget som får mig att känna mig så obekväm!

    Men blusar och framförallt tunikor är en klar favorit! Svarta byxor har jag också ett par som jag slitit på i de senaste 8 åren, men som nog hänger med ett par år till med lite fix. 

    Tunikorna var snygga, men lite tunna? Genomskinliga? Har ingen snygg Bh eller linne att ha under...
    Men tanken är rätt, och det borde finnsa lite mer billiga tunikor bara jag kunde hitta någon timme att leta runt lite. 

    Tack för hjälp med lite motivation i alla fall      

     
           
  • amia01
    Nutnut skrev 2013-09-16 12:52:28 följande:
    Du kan ju alltid köra ett linne under. Eller köp svarta som är lite mindre genomskinliga.
    Ja, chiffong är ju rätt tunt material. Finns ju såklart tjockare som är mer "skjorttyg". HM, lindex, åhlens, zalando osv har massor. Ett tips kan ju vara att beställa flera olika från en och samma site, (zalando har fri frakt och retur) så kan du testa dem hemma och skicka tillbaka de som inte passar. Säg att du beställer hem 5 st och bara behåller 3. Jätteenkelt att skicka tillbaka till Zalando. Hm är tyvärr lite krångligare tycker jag.


    Hur skickar man tillbaks till Zalando? Antar att man i alla fall måste åka in till posten/paketutlämningsstället med paketet? 30 km enkel resa kan bli lite jobbigt beroende på hur snabbt man måste skicka tillbaks?

    Har ofta probelm med att unikor/skjortor är genomskinliga. Är det linne man ska ha under? Hur snyggt blir det med ett "basic" linne under festtunikan? Eller ska man välja något annat då?

    Och så är jag rädd för att det blir för varmt. Tycker att en tunnare tunika är rätt varm redan utan linne.... Men det är nog mer en vanesak - ingen fobi som med strumpbyxorna

         

           
  • amia01
    Nutnut skrev 2013-09-16 13:48:48 följande:
    Då tycker jag att du skippar de vita och riktigt genomskinliga så slipper du linnet. Finns ju olika svarta med mönster, eller massa olika mörkare färger. Håller med om att det kanske inte ser supersnyggt ut med basic-linne när man ska på fest. Då brukar jag välja en snyggare BH.... Men som sagt, ta de som inte är genomskinliga finns ju massor att välja på egentligen.

    Det är ingen stress att skicka tillbaka till zalando. Tror man har flera veckor på sig. Och du kan enkelt betala med faktura så du behöver inte betala nåt du inte vill behålla. Man får med en klisterlapp som är frankerad med adress på så du lägger tillbaka varorna som du inte vill ha, i påsen, klistrar på lappen och lämnar där du hämtade ut kläderna.

    Tack för bra svar! Tunik aoch svarta byxor - känns som om jag skulle kunna fixa det faktiskt

    Har du möjligen något tips när det gäller jeans också?  Gillade Lindex tidigare när dom hade större storlekar med extra längd. Tyvärr har det varit väldigt dåligt med sådana på sista tiden - mycket med resår nedtill eller "förslitna" varianter... passar lite dåligt på mitt jobb...

    Ellos har inga alls i mina mått, liksom HM. Måste man ha korta ben om man har storlek 46??

      
  • amia01
    Nutnut skrev 2013-09-27 12:31:50 följande:
    Har du hittat några snygga kläder TS?
    Inte hunnit kolla nätsajterna än, men hittade faktiskt ett par mörka jeans som jag kan stå ut i och en smaragdgrön topp i vidare modell som funkade bra med befintlig svart kofta. Perfekt till jobbet i höst. Men nu är klädkontot tömt för resten av året, och jag bävar för kommande fest som vi är inbjudna till. Men tack vare tipsen här så har jag lyckats "återuppliva" ett par svarta byxor och ska leta på tradera efter passande tunika av snyggare modell. Önskar bara att jag inte varit så totalt ointresserad, men jag antar att det bara är att ta tjuren vid hornen. Vissa gillar inte städning, jag gillar inte kläder - men man får se det som ett jobb som måste bli gjort...
  • amia01
    Mamori skrev 2013-09-28 02:17:12 följande:
    Varför inte second hand? Det finns ju butiker att gå in i och prova, så du vet att de passar. Det brukar ofta finnas udda storlekar där också. En kjol kan kosta typ 15 kr, jättebra.
    10 mil till närmsta second hand butik, så nätet är enda alternativet. Svårt med storlekar, men bättre än inget...
Svar på tråden Hjälp - Min klädångest begränsar mitt liv!