Två barn - Praktiskt!
Inte ensamstående men har två barn och har varit mycket ensam med dem....
ex 1: Ponera att de äldre barnet ska äta, samtidigt som den lilla också ska äta, vad gör man? Eller om den lilla skriker när man matar?
- Man sätter stora vid matbordet och barnet får äta själv medan man sitter bredvid. Man kan ju passa på att amma den lilla då medan man sitter vid bordet.
ex 2: Det äldre ska sövas, den lilla ska inte. Hur gör man? Detta är det jag minst av allt får ihop. Jag menar det tar ju en stund att söva ett barn, man kan ju inte lämna den lilla utanför samtidigt är det ju svårt att ha med det.
- Lägger sig i sängen med båda barnen tills den stora somnar. Lilla kan man ju amma samtidigt. Alternativt söver stora i vagnen medan man har den lilla i sjal eller sele på magen.
ex 3: Man matar den lilla, och den stora blir avundsjuk eller vill komma upp, vad gör man?
- Låter stora sitta bredvid och försöker distrahera med TV eller en bok.
ex 4: Bebisen vill bli buren, det vill även den äldre. Hur gör man?
- Sätter sig så båda barnen kan vara nära. Eller får barnen turas om att vara i famnen även om en av dem är lite ledsen. Man kan ju inte klona sig själv och barn som har syskon måste tyvärr lära sig att vänta.