Inlägg från: spökplumpen |Visa alla inlägg
  • spökplumpen

    Leksak till 1-åring

    Vi har två barn och det är bara en sak som de riktigt älskar och har använt sen de var små och det är sina Bobby cars. Äldsta är snart 4 och visar inga som helst tecken på att vara färdig med den. Annars skulle jag säga ett leksakskök, det leker barn i alla åldrar med fast på olika vis och olika mycket. Men bilar är överlägsna vinnare. Vi har beställt våra från Tyskland eftersom det blir mycket billigare.

  • spökplumpen
    Sweet16 skrev 2013-10-02 17:15:03 följande:
    Tack för tipset, har faktiskt kika på såna där bilar då de verkar väldigt tåliga och hänger med längre upp i åldern. Men kan en 1-åring få ut något av en sådan? De känns alldeles för stora för att hon ska kunna sitta på en utan att ramla av.

    Det beror väl på hur stora barnen är. Våra har fått sina Bobby cars i 1-årspresent. Äldsta var lite för kort för att ta fart själv men den var jättekul att klättra på. Yngsta nådde ner från start och ville naturligtvis göra lika som brorsan.
  • spökplumpen
    Sweet16 skrev 2013-10-11 12:10:19 följande:
    Tack för alla tips.

    Blev att jag köpte den där play2learn hammar-bollbanan och sen beställde jag en bonito hopphäst och bobbycar från england för det blev billigast. Så nu har jag både till present och julklapp :)

    Jag beställde 1:a generationen Bobbycar då jag tyckte det var mest utseende som skillde mot den nya varianten. Nu lästa jag dock att det sitter tystare hjul på den nya och att många föräldrar tydligen stört sig på just ljudet från den äldre modellen när barnen leker inomhus (kan ju vara ett rent marknadsföringstrick med).

    Någon som upplevt att det blir störande när barnet åker runt med bilen inomhus (vår lägenhet är inte så stor så man kommer nog vara i samma rum oavsett). 
    Jag köpte en bobby car med släp på myrorna förra veckan, för att även kunna ha en ute. Och idag var det premiäråk.....oh my god för den ljudvolymen!!! Jag har lagt en beställning på tysta hjul redan! Och detta var utomhus, kan inte ens föreställa mig ljudnivån inne. En annan liten smaksak med de nyare varianterna är, tycker jag, en mer ergonomisk sits och att det finns en liten skattgömma under ratten. På vår nyaste är det ett tanklock men det finns olika saker som man kan sätta där, tex en saftblandare. 

    Sen tänkte jag även på en annan sak. Detta var ju tips till en 1-åring, men till 2-årsdagen vill jag tipsa om en dockvagn. Mina har iaf älskat att köra omkring med den, både med och utan saker i vagnen. Vi köpte en med ställbart handtag för att de skulle kunna ha den både när de var små och när de blir äldre.
  • spökplumpen
    Sweet16 skrev 2013-10-11 21:24:09 följande:
    Spökplumpen: Ajdå, men hade inte du haft en sån i ett par år redan inomhus då då borde du väl märkt av det tidigare? Såg att man kunde köpa till tystare hjul som reservdel i efterskott men de var ganska dyra faktiskt. 

    De vi har inne är av de nyare slaget. Den jag köpte på myrorna för att ha ute är av tidigare modell. Vad har du hittat för pris på däcken? Jag ska köpa mina från Tyskland, kostar ca 140 kr/4 st.
Svar på tråden Leksak till 1-åring