Problem att vara smart, någon som känner igen sig?
sär skriven skrev 2013-10-03 22:50:08 följande:
Förutom dina uppenbara språkliga brister, kan ju även normalbegåvade människor ha en expertis inom ett område som du som (anser dig vara) intelligent inte har så stor koll på. Att uttrycka att en normalbegåvad "aldrig skulle förstå" vad du pratar om är alltså skitsnack.
Men varför ska det ALLTID handla om kvantfysik, avancerad differentialkalkyl eller hjärnkirurgi när man diskuterar intelligens? Jag som talar 7 språk, varav 5 flytande, skulle aldrig drömma om att starta en tråd angående hur "överlägsen" jag känner mig pga att andra inte är på samma språkliga nivå som jag själv.
Om det ger dig väldigt lite, TS, att prata med lågbegåvade - skaffa aldrig barn. De kommer inte kunna leva upp till din intellektuella nivå på många år. Kanske aldrig, och då var det slöseri med både tid och energi.
Sen är det rätt praktiskt att kunna konsten att kallprata med vanligt folk, annars blir de där tjugo minuterna hos frisören väääldigt långa.
Har du testat om du har högt EQ? Det är det nya IQ vet du.